Concrete-filled steel tube columns and the confinement effect
İçi beton doldurulmuş çelik tüp kolonlar ve sargi etkisi
- Tez No: 521399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALHA EKMEKYAPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 280
Özet
İçi beton doldurulmuş çelik tüp (CFST) kolonlar, kompozit kolonların öncü tiplerinden biridir ve yüksek binalar, köprüler ve açık deniz yapıları gibi büyük yükler taşıması gereken uygulamalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu kolonlar, yüksek mukavemet, yüksek rijitlik, yüksek süneklik, yüksek enerji yutma kapasiteleri, yüksek inşaat hızı, nispeten düşük ekonomik maliyet sağladıkları ve farklı bağlantı türlerine uygulanabildiklerinden dolayı kullanılır. Bu avantajlar, çelik tüp ve betonun en iyi özelliklerini bir araya getirerek verimli performans elde etmek için birlikte hareket ettiği, kompozit etki nedeniyle ortaya çıkar. Çelik tüp, içindeki betonu sargılar ve sürekli bir kalıp görevi görür. Ayrıca çelik tüp boyuna ve enine donatı olarak çalışır. Dairesel kesit, diğer şekillere kıyasla beton için daha fazla sargı etkisi ortaya çıkarır. Bu tez, dairesel içi beton doldurulmuş çelik tüp kolonlarının davranışını ve farklı beton mukavemeti ile sargı etkisini incelemektedir. Klasik kolonlara ek olarak, yeni bir konfigürasyon olan beton doldurulmuş çift dairesel çelik tüp kolonlar da çalışılmıştır. Bu tip kolonlar klasik kolonlarına göre basınç, süneklik ve rijitlik kapasitelerinde etkili iyileştirmeler sağlar. Ayrıca, deforme olmuş kolonlarının onarımı için içi beton doldurulmuş çift çelik tüp kolon şeklinin kullanımı incelenmiş ve iyi sonuçlar elde edilmiştir. Değelendirmeler yapabilmek için test sonuçları AISC360-16, EC4, AS5100.6 ve AIJ2001 tasarım şartnamelerinin tahminleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Concrete-filled steel tube (CFST) columns are one of the pioneering types of composite columns and are increasingly used in applications that require the support of large loads such as tall buildings, bridges, and offshore structures. CFST columns are used due to their high strength, high stiffness, high ductility, and high energy absorption capacities besides high speed of construction, relatively low economic cost, and compatibility with different types of connections. These advantages result due to the composite action between the steel and the concrete where the concrete and the steel act together to combine the best features of both the steel tube and concrete to yield efficient performance. The steel tube confines the infilled concrete and serves as a perpetual formwork. Also, it works as longitudinal and transverse reinforcement. The circular cross-section offers enhanced confinement to the concrete compared to other shapes. This thesis examines the conduct of circular CFST columns and the confinement effect with different types of strengths of concrete. In addition to classical CFST columns, a new configuration, concrete-filled double circular steel tube (CFDCST) stub columns were also studied, which provides an effective improvement in compression, ductility, and stiffness capacities relative to classical CFST columns of the corresponding size. Furthermore, the possibility of the CFDCST column concept for repairing deformed CFST columns was examined and gave good results. For assessment, test results were compared with the estimates of the AISC360-16, EC4, AS5100.6, and AIJ2001 design specifications.