Ailevi akdeniz ateşi hastası olan çocuklarda mandibular indeksler ve fraktal boyut analizi kullanılarak dental panoramik radyografi üzerinden kemik değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of bone changes on dental panoramic radiography using mandibular indexes and fractal dimension analysis in children with familial mediterranean fever
  1. Tez No: 703387
  2. Yazar: NİHAL ALTUNOK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALENUR ALTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEM COŞGUN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalığının en sık görüldüğü ülkelerden biri olan Türkiye'de, hastalığın yüksek oranda görüldüğü Tokat şehrindeki AAA hastası çocukların kemik kalitesinin panoramik radyografi üzerinden mandibular indeksler ve fraktal boyut analizi kullanılarak ölçülmesi amaçlanmaktadır. Materyal Metot: Bu tez çalışması Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi arşivinde bulunan panoramik radyografilerin kullanıldığı tek merkezli kesitsel retrospektif bir çalışmadır. Dental panoramik radyografiler kullanılarak 124 AAA hastası çocuk ve 124 sağlıklı çocukta, mandibular kortikal indeks (MKİ), mental indeks (Mİ), panoramik mandibular indeks (PMİ) sonuçları değerlendirildi ve altı farklı bölgenin (kondil, angulus, interdental) fraktal boyut analizi yapıldı. Veriler IBM SPSS V23 ile analiz edildi. Bulgular: AAA hastası çocuklarda MKİ dağılımı kontrol grubuna benzerdir (p>0.05). AAA hastalarında ortalama Mİ (3,59) değerleri istatistiksel olarak kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu (p=0,016). AAA hastaları ve kontrol grubu arasında PMİ açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Gruplara göre ortalama fraktal boyut (FB) değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç: AAA hastası çocukların trabeküler kemik mikromimarisi sağlıklı çocuklar ile benzerdir. AAA hastası çocuklarda ilk radyografik kayıtlar arasında yer alan dental panoramik radyografiler, mandibular indeksler ve FB analiz yöntemi ile trabeküler ve kortikal kemik değişikliklerinin değerlendirilmesine ve gerekli durumlarda hastaları kemik mineral yoğunluğunun belirlenmesi için ileri tetkiklere sevk etmeye olanak sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is aimed to measure the bone quality of children with Familial Mediterranean Fever (FMF) in Tokat, where the disease is seen with a high rate, in Turkey, one of the countries where FMF is most common, using mandibular indices and fractal dimension analysis on panoramic radiography. Material Method: This thesis is a single-centered cross-sectional retrospective study using panoramic radiographs in the archive of Tokat Gaziosmanpasa University Faculty of Dentistry. Using dental panoramic radiographs, the results of mandibular cortical index (MCI), mental index (MI), panoramic mandibular index (PMI) were evaluated in 124 children with FMF and 124 healthy children, and fractal dimension analysis of six different regions (condyle, angulus, interdental) was performed. Data were analyzed with IBM SPSS V23. Results: MCI distribution in children with FMF was similar to the control group (p>0.05). Mean MI (3.59) values in FMF patients were statistically higher than the control group (p=0.016). There was no statistically significant difference between FMF patients and control group in terms of PMI (p>0.05). There was no statistically significant difference between the mean fractal dimension (FD) values of the groups (p>0.05). Conclusion: Trabecular bone microarchitecture of children with FMF is similar to healthy children. Dental panoramic radiographs, which are among the first radiographic records in children with FMF, it can enable the evaluation of trabecular and cortical bone changes with mandibular indices and FD analysis method and refer patients to further examinations to determine bone mineral density when necessary.