Yeni tasarım psikoaktif maddelerden 5F-NPB-22'nin insan karaciğer hücre hattı inkübasyonu ile elde edilen metabolitlerinin tanımlanması
Identification of the metabolites of 5F-NPB-22 new designer psychoactive substances that obtained by human liver cell line incubation
- Tez No: 703392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEBİLE DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Daha soGünümüzde geleneksel yasadışı maddelerin yerini yeni tasarım psikoaktif (YTP) maddeler almaya başlamıştır. YTP'lerin kullanımının artmasına rağmen, insan metabolizması verileri yeteri kadar mevcut değildir. Dünyada bu maddelerin kullanımı 2009 yılında başladığı için, farmakolojik ve toksikolojik profilleri henüz bilinmemektedir. Mevcut çalışmalar, diğer yasadışı maddelere kıyasla daha güçlü etkilere sahip olduklarını ve metabolitlerinin MSS'deki CB1 reseptörlerine karşı afiniteyi koruduğunu göstermektedir. YTP'ler vücuda girdikten sonra farklı metabolitlere dönüşürler. Bu metabolitlerin biyolojik örneklerde tespit edilebilmesi için, metabolitlerin referans standart maddelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat henüz dünya da ticari olarak 5F-NPB-22'nin metabolitlerinin referans standart maddeleri mevcut değildir. Bu çalışmada 5F-NPB-22 maddesinin THLE-2 insan karaciğer hücre hattında 3 saat inkübasyonundan sonra toplanan örneklerin yüksek çözünürlüklü kütle spektrometresi (LC/QTOF MS) ile analizleri yapılmıştır. Elde edilen kromatogramda metabolitlerin belirlenmesi için yazılım destekli veri tabanı ile tarama yapılarak toplamda üç adet ana metabolit belirlenmiştir. Bu metabolitler etil ester, ester hidrolizi ve metil ester ürünüdür. Yeni tasarım psikoaktif maddelerin insan karaciğer hücre hattındaki sitotoksik etkileri üzerine yapılan araştırmalar az olduğundan, bu çalışmada 5F-NPB-22'nin hücre üzerindeki anti-proliferatif etkisi xCELLigence DP Gerçek Zamanlı Hücre Analiz Cihazı kullanılarak belirlenmiştir. Analiz sonucuna göre 5F-NPB-22 maddesi için IC50 değeri 66 µM olarak hesaplanmıştır. Bu çalışma ile elde edilen bulgular sonucunda, 5F-NPB-22 maddesinin in vitro metabolizma çalışmaları sayesinde, madde alımının tespitinin ve oluşturduğu sitotoksik etkilerin belirlenmesinin klinik ve adli laboratuvarlara önemli veri sağlayacağı gösterilmiştir. nra doldurulacaktır
Özet (Çeviri)
Daha sonra dolNew design psychoactive (NDP) substances have recently begun to be substituted for traditional illicit substances as drugs of abuse. Despite the increasing use of NDP, data on human metabolism are not adequately available. Since the use of these substances in the world started in 2009, their pharmacological and toxicological profiles are not yet known. Existing studies show that they have stronger effects compared to other illicit substances and that their metabolites maintain affinity for CB1 receptors in the CNS. NDP substances turn into different metabolites after entering the body. In order to detect these metabolites in biological samples, reference standards of these metabolites are needed. However, reference standard substances of the metabolites of 5F-NPB-22 are not commercially available in the world yet. In this study, samples collected after 3 hours of incubation of 5F-NPB-22 in THLE-2 human liver cell line were analyzed by high resolution mass spectrometry (LC/QTOF MS). In order to determine the metabolites in the obtained chromatogram, a total of three main metabolites were determined by scanning with the software supported database. These metabolites are ethyl ester, ester hydrolysis and methyl ester product. Since the studies on the cytotoxic effects of newly designed psychoactive substances in the human liver cell line are scarce, in this study, the anti-proliferative effect of 5F-NPB-22 on the cell was determined using the xCELLigence DP Real Time Cell Analyzer. According to the analysis result, the IC50 value for the 5F-NPB-22 substance was calculated as 66 µM. As a result of the findings obtained in this study, it has been shown that the determination of substance intake and the cytotoxic effects of 5F-NPB-22 by means of in vitro metabolism studies will provide important data to clinical and forensic laboratories. durulacaktır