Göç durumu ve suistimal edilen psikoaktif maddelerin kullanımı
Immigration status and use of abused psychoactive substances
  1. Tez No: 955243
  2. Yazar: ECE MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ANNETTE AKGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Public Health, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Küreselleşmenin etkisiyle birlikte göç, günümüzde daha iyi ekonomik koşullar, kariyer olanakları, eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim gibi faktörlerle başlasa da göçle beraberinde gelen bazı zorlayıcı durumlar da bulunabilmektedir. Göçmenler, yeni bir çevreye uyum sağlamakta zorlanabilmekte, ana dil farklılıkları nedeniyle iletişimsel sorunlar yaşayabilmekte, kültürel farklar, iş bulma güçlükleri gibi zorlayıcı durumlarla karşılaşabilmektedirler. Göç sürecinin getirdiği stres, travmalar, sosyal dışlanma ve kimlik kaybı, göçmenlerin psikolojik baskılarını artırarak, rahatlama veya kaçış arayışıyla psikoaktif madde kullanımına yönelmelerine neden olabilmektedir. Göçmen bireylerde depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar ve yaşadıkları kayıplar dolayısıyla yas tutumları da psikoaktif madde kullanımına neden olabilen önemli faktörlerdendir. Bu tez çalışmasında Ankara'da yaşayan göçmen bireylerin göç durumu, bu göçmenlerde suistimal edilebilen psikoaktif maddelerin incelenmesi ile psikoaktif madde kullanımına depresyon ve yas etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu tez çalışması, Ocak– Nisan 2025 tarihleri arasında 104 katılımcının dahil edildiği kesitsel tasarıma dayalı bir çalışmadır. Araştırmada katılımcılardan gerekli verileri edinmek için araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik form, Beck Depresyon Envanteri, Temel Yas Unsurları Ölçeği ve Bağımlılık Profil İndeksi Klinik Formu (BAPİ-K) kullanılmıştır. Katılımcıların %54,3'ü (n=57) erkek; %45,7'si (n=47) kadındır. Araştırmaya katılım sağlayan katılımcıların yaşlarının ortalaması 33,12'dür (min:18; max:70; SS:10,90). Katılımcıların büyük çoğunluğu Suriye, Özbekistan, Irak, Afganistan ve diğer etnik kökenlerdendir. Katılımcıların kullandıkları psikoaktif maddelerin incelemeleri sonucunda %18,27'si en az bir kere esrar; %15,38'i en az bir kere kokain; %11,54'ü en az bir kere amfetamin tip stimülanlar (amphetamine, methamphetamine, ecstasy/MDMA vb.); %8,65'i en az bir kere uçucu maddeleri; %8,65'i en az bir kere eroin; %4,81'i en az bir kere sentetik kannabinoidleri ve %4,81'i en az bir kere diğer maddeleri (LSD, GHB vb.) kullandığını beyan etmiştir. Katılımcıların Beck Depresyon Envanteri puanlarının ortalaması 14,83; Yas Ölçeği puan ortalaması 14,69; BAPİ puan ortalamalarınınsa 3,81 olduğu görülmüştür. Madde kullanımı bulunan katılımcılarınsa BAPİ puan ortalamasının 4,32 olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularına göre, depresyon düzeyi ile psikoaktif madde kullanımı arasında ve madde bağımlılığı düzeyi ile yas tutumu arasında arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, göçmen bireylerde depresyonun psikoaktif madde kullanımında önemli bir risk faktörü olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık bulgular yas tutumunun madde kullanımındaki etkisinin daha sınırlı düzeyde olduğu göstermektedir. Bu tez çalışması ile göçmenler gibi madde kullanımı açısından risklere açık gruplara yönelik hizmetlerinin yaygınlaştırılması ile toplumun farkındalık düzeyinin arttırılması için göçmen temelli çalışmaların ulusal düzeyde genişletilmesinin alana madde kullanımını önleme müdahaleleri açısından fayda sağlaması planlanmıştır. Anahtar Kelimeler; Depresyon; Göç; Göçmen; Psikoaktif Madde Kullanımı; Yas
Özet (Çeviri)
With the influence of globalization, migration has increasingly been driven by the pursuit of better economic conditions, career opportunities, and access to education and healthcare. However, the migration process also brings a range of challenges. Migrants may struggle to adapt to a new environment, face communication difficulties due to language barriers, and experience stress related to cultural differences and employment difficulties. The stress, trauma, social exclusion, and identity loss associated with migration can heighten psychological distress, potentially leading individuals to use psychoactive substances as a means of relief or escape. Psychological issues such as depression and grief reactions stemming from losses experienced during migration are also among the significant factors associated with substance use. This thesis aimed to investigate the migration status of individuals residing in Ankara, Türkiye, the use of potentially abused psychoactive substances among migrants, and the influence of depression and grief on psychoactive substance use. The study employed a cross-sectional design and was conducted between January and April 2025 with a total of 104 participants. Data were collected using a sociodemographic questionnaire developed by the researchers, the Beck Depression Inventory (BDI), the Core Bereavement Items (CBI) scale, and the Addiction Profile Index – Clinical Form (BAPI-K). Among the participants, 54.3% (n = 57) were male and 45.7% (n = 47) were female, with a mean age of 33.12 years (min: 18; max: 70; SD = 10.90). Most participants were of Syrian, Uzbek, Iraqi, Afghan, and other ethnic origins. Analysis of psychoactive substance use revealed that 18.27% of participants had used cannabis at least once, 15.38% had used cocaine, 11.54% had used amphetamine-type stimulants (including methamphetamine and ecstasy/MDMA), 8.65% had used inhalants, 8.65% had used heroin, 4.81% had used synthetic cannabinoids, and 4.81% had used other substances such as LSD or GHB (gamma-hydroxybutyrate). The mean BDI score among participants was 14.83, the mean CBI score was 14.69, and the mean BAPI score was 3.81. Among those who reported substance use, the mean BAPI score was 4.32. The findings revealed a statistically significant relationship between depression levels and psychoactive substance use, as well as between grief reactions and substance dependence levels. These results suggest that depression is a notable risk factor for psychoactive substance use among migrants. However, the impact of grief reactions on substance use appeared to be more limited. This thesis emphasizes the need for the expansion of migrant-focused prevention services and public awareness programs at the national level, aiming to support vulnerable populations such as migrants and to contribute to the development of effective substance use intervention strategies. Keywords; Depression; Grief; Immigration; Migrant; Psychoactive Substance Use