Zehirlenme olgularında rabdomyolizin ölüm mekanizmasındaki rolü
Role of rhabdomyolysis on mechanism of death in cases of intoxication
  1. Tez No: 703410
  2. Yazar: PINAR BAKIR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Rabdomyoliz travmatik, toksik, enfeksiyöz ve metabolik nedenlerden kaynaklanan klinik bir sendromdur. Rabdomyolizin klinik sonuçları çizgili kas hücrelerinin yıkımına bağlı myoglobin ve intrasellüler maddelerin dolaşıma katılmasına bağlı olarak oluşur. Rabdomyolizden sorumlu toksik maddeler arasında en sık alkol, uyuşturucu maddeler ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Bu çalışmada Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesine otopsi yapılmak üzere gönderilmiş olan ve hikâyesinde geçirilmiş majör travma, uzun hospitalizasyon dönemi, sistemik enfeksiyon, uzamış asfiktik agonal dönem ve elektrik çarpması bulunmayan olgulardan kan, göz içi sıvısı örnekleri ile psoas kası, diyafram, kalp kası ve böbrek doku örnekleri alındı. Kan ve/veya göz içi sıvısında alkol, esrar, sentetik kannabinoid, eroin, amfetaminler, karbonmonoksit ya da bazı ilaçlar tespit edilen olguların kas örneklerinde myonekroz saptanmış olup kokain ve siyanür tespit edilen olgularda myonekroz saptanmamıştır. Toksik maddelerle oluşan myonekroz esrar, amfetamin ve çoklu uyuşturucu madde tespit edilen olgularda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Myonekroz ile birlikte böbrek örneklerinde myoglobin benzeri boyanma bazı ilaçlar dışında tüm maddelerde tespit edilmiş olup yalnızca esrar tespit edilen olgularda istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Toksik nedenlere bağlı rabdomyoliz akut böbrek yetmezliği gibi hayatı tehdit eden komplikasyonlara neden olabilmektedir. Rabdomyoliz şüphesi olan olgularda, olgunun ölüm öncesi klinik bulguları ve biyokimyasal tetkik sonuçları ayrıntılı olarak incelenmeli, toksik maddenin tespiti için kan, idrar ve göz içi sıvısı örnekleri, myoglobin varlığının tespiti için idrar örneği, kas nekrozu ve buna bağlı böbrek tübüllerinde myoglobin birikiminin tespiti için çizgili kas ve böbrek örnekleri alınıp bu yönde inceleme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Rhabdomyolysis is a clinical syndrome that originates from traumatic, toxic, infectious and metabolic causes. Clinical and pathological outcomes are due to leakage of myoglobin and other intracellular substances to circulation because of skeletal muscle breakdown. Most common toxic causes are alcohol, illicit drugs and some certain medical drugs. In this study blood, vitreous humour specimens, kidney, psoas muscle, diaphragm and heart muscle tissue samples were collected from autopsy cases of Morgue Department of Council of Forensic Medicine without history of prior major trauma, long hospitalization period, electrocution, systemic infection, and elongated asphyctic period. Myonecrosis detected on muscle samples of cases in which alcohol, cannabinoids, synthetic cannabinoids, heroin, amphetamines, carbonmonoxyde or some medical drugs detected on toxicological screening of blood and/or vitreous humour specimens. Myonecrosis with all toxic substances but cocaine and cyanide were found positive but with cannabinoids, amphetamines and combination of multiple illicit drugs were found statistically significant. Myoglobin like staining precipitates were found on kidney samples of all cases with myonecrosis except for some medical drugs and it was statistically significant in cases with kannabinoid use. Rhabdomyolysis due to toxic substances causes life-threatening complications including acute renal failure. At autopsies of rhabdomyolysis suspected cases clinical antecedent, biochemical-screening results should be investigated before autopsy procedure and appropriate biological specimens including blood, urine, vitreous humour and tissue samples including striated muscle and kidney should be collected.