Multisensory integration through auditory and somatosensory mismatch negativity
- Tez No: 703420
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA YILDIRIM, DR. ÖĞR. ÜYESİ ITIR KAŞIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Psikoloji, Physiology, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günlük yaşamda, evrimsel olarak gerekli eylemleri yapmak için çevreden bilgi toplar ve duyu organlarımıza güveniriz. Bu bilgilerin en önemlisi, karşılaştığımız uyarandaki yenilikten gelir. Aynı duyusal uyaran bir örüntüyü tekrar ederken, genellikle kişi için bir tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, bu örüntüde bir değişiklik, bu yeni durum hakkında yeterli bilgi elde etmek için işlenmesi gereken ortamda bir yenilik anlamına gelebilir. Bu açıdan, memeli beyinleri, uyaran örüntüsünde belirli bir sapma ortaya çıktıktan sonra ortaya çıkan benzersiz bir uyumsuzluk mekanizmasına sahiptir. Bu mekanizma elektroensefalografi (EEG) ile işitsel, dokunsal ve görsel modalitelerde uyumsuzluk komponenti (Mismatch Negativity; MMN) olarak gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, çoklu-duyusal entegrasyonun etkisi, işitsel-dokunsal uyumsuzluk durumlarında çalışılmamıştır. Bu çalışmada, EEG kullanarak işitsel dokunsal yenilik algılama mekanizmalarını inceledim. İşitsel sapma varlığında, uyumsuzluk komponentinin (MMN) genellikle işitsel MMN aralığında olduğunu buldum. Ayrıca, işitsel standart uyaranların varlığında, dokunsal uyumsuzluk komponenti, işitsel karşılığına benzer şekilde negatif tarafta olma eğilimindedir.
Özet (Çeviri)
In everyday life, we rely on our sensory organs to gather information from the environment to take evolutionarily necessary actions. The most crucial of these information comes from the novelty in the stimulus we face. While a pattern of the same sensory cue repeats, it usually does not pose a danger to the self. However, a change in this pattern could mean a novelty in the environment that is needed to be processed to gain enough information about this new situation. In this aspect, mammal brains have a unique mechanism of mismatch responses which are elicited after a certain deviancy appears in the pattern of the stimuli. These responses have been observed with electroencephalography (EEG) in auditory, somatosensory and visual modalities as mismatch negativity (MMN). However, the effect of multisensory integration has not been studied in audiotactile mismatch responses. In this study, I examined the audiotactile novelty detection mechanisms using EEG. I found that, in the presence of auditory deviance, mismatch negativity (MMN) usually is within the auditory MMN range. Also, in presence of auditory standard stimuli, somatosensory mismatch negativity tends to be at the more negative side resembling its auditory counterpart.