Yapay sismogram hesaplama yöntemi ile ankara ve civarının kabuk yapısının tespiti
The modelling of earth crust structure of ankara area's for synthetic seismogram calculation method
  1. Tez No: 703448
  2. Yazar: İSMAİL TALİH GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT FIRAT ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Depremler sırasında meydana gelen değişik fazlardaki elastik dalgalar ara yüzeylerden geçerken bu bilgilerle karakterize olurlar. Uygun bir yöntemle incelendiğinde araştırılan bölgenin yerkabuğu yapısı hakkında önemli bilgiler elde edilebilir. Bu çalışmada elastik cisim dalgalarından P-dalgasına ait veriler kullanılarak yapay sismogram hesaplama yöntemi ile Ankara ve civarının yerkabuğu yapısı belirlenmeye çalışılmıştır. Yapay dalga ekilllerinin hesaplanması bir inversiyon problemidir. Genel olarak yer tepkisi, kaynak fonksiyonu ve alıcı tepkisinin konvoltisyonundan elde edilir. Yer tepkisi frekansın fonksiyonu olduğundan toplam tepki frekans ortamında hesapland1ktan sonra ters Fourier dönüşümü ile zaman ortamına aktanlarak yapay sismogramlar elde edilir. Bu yontem sonuçların gozlemsel verilerle dogrudan zaman ortamında karşılaştırılması olanağını sağlar. Çalışmada SRO sismograf ağına ait Ankara (ANTO) sismoloji istasyonunda kaydedilen üç adet uzak alan derin depremin P-dalgas1 verileri, hesaplanan yapay sismogramlarla karşılaştırılıp sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Elastic wves due to earthquake carry information about the region through which thy propagate. When seismic waves ara analyzed by any convenient method, we can obtain importanat of the Earth's crust. We tried to evaluate the crustal structure in central Anatolian around Ankara using P-wvae data. Computation synthetic waveforms is an invension problem and could be obtained by convolving earth response. Since the Earth's response (crustal transfer function) is a function offrequency, convolution is performed in the frequency domain by multiplication and the resultant response is obtained by inverse Fourier transform . This procedure provides the comparison of observational and synthetic data in the time domain. We have analyzed the teleseismic P-wave data of three earthquakes recorded at ANTO (Ankara) seismograph station and obtained the crustal structure for that region.