Complex T-spherical fuzzy aggregation operators and their applications in multi-criteria decision making
Kompleks T-küresel bulanık birleştirme operatörleri ve çoklu karar vermedeki uyglamaları
  1. Tez No: 703449
  2. Yazar: MOHAMMED ALLAW DAWOOD DAWOOD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez altı bölümden olu¸smaktadır. Bölüm 1'de detaylı bir literatür incelemesi ve tezin motivasyonu sunulmu¸stur. Bölüm 2'de bulanık kümelerin ve karma¸sık bulanık kümelerin genelle¸stirmeleri örnekleriyle birlikte verilmi¸stir. Bölüm 3'te, CTSFS'ler üzerindeki Dombi operatörleri tanıtılmakta ve Dombi operatörlerine dayanarak karmaşık T-küresel Dombi bulanık ağırlıklı aritmetik ortalama (CTSDFWAA) operatörü, karmaşık T-küresel Dombi bulanık ağırlıklı geometrik ortalama (CTSDFWGA) operatörü, Karmaşık T-küresel Dombi bulanık sıralı ağırlıklı aritmetik ortalama (CTSDFOWAA) operatörü ve karmaşık T-küresel Dombi bulanık sıralı ağırlıklı geometrik ortalama (CTSDFOWGA) operatörü tanımlanmış ve bazı özellikleri incelenmiştir. Bölüm 4'te, CTSF ortamında çok kriterli karar verme (MCDM) yöntemi geli¸stirilmi¸s ve önerilen yöntem için bir algoritma sunulmuştur. Ayrıca önerilen yöntemin i¸sleyi¸sini göstermek için COVID-19 te¸shisi ile ilgili bir örnek verilmi¸stir. Bölüm 5'te, ortaya atılan metodun avantajlarını ve kısıtlamalarını göstermek için bir hassaslık analizi sunulmaktadır. Bölüm 6'da, elde edilen sonuçlar ve gelecekte yapılacak çalışmalar hakkında bazı açıklamalar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six sections. In Section 1, detailed literature review and motivation of the thesis are presented. In Section 2, extensions of the fuzzy sets and complex fuzzy sets are given with their examples. In Section 3, the Dombi operators on CTSFSs are introduced and based on Dombi operators, some aggregation operators, including Complex T-spherical Dombi fuzzy weighted arithmetic averaging (CTSDFWAA) operator, Complex T-spherical Dombi fuzzy weighted geometric averaging (CTSDFWGA) operator, Complex T-spherical Dombi fuzzy ordered weighted arithmetic averaging (CTSDFOWAA) operator, Complex T-spherical Dombi fuzzy ordered weighted geometric averaging (CTSDFOWGA) operator are defined and obtained some of their properties. In Section 4, the multi-criteria decision-making (MCDM) method under the CTSF environment is developed and presented an algorithm for the proposed method. Also, to show the process of the proposed method, an example related to diagnosing the COVID-19 is given. In Section 5, to reveal the advantages and restrictions of the proposed method, a sensitivity analysis is presented. In Section 6, some explanations about the obtained results and works to be presented in the future.