Kontrollü ve kontrolsüz diyabetli hastalarda serum paraoksonaz aktivitesi ve LDL'nin oksidasyon durumunun araştırılması
The investigation of serum paraoxonase activity and oxidation status of LDL in diabetic patients
- Tez No: 138010
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET: Kontrollü ve kontrolsüz diyabetli hastalarda serum paraoksonaz aktivitesi ve LDL'nin oksidasyon durumunun araştırılması: Amaç: Diyabetes mellitus oksidatif stresle ilişkili hastalıklardan birisidir ve oksidatif stres diyabetin başlamasında ve komplikasyonlann gelişmesinde önemli rolleri vardır. LDL oksidasyonu erken aterosklerotik lezyonlarm gelişmesinde ve ilerlemesinde anahtar faktördür. Diyabette lipit kompozisyonunun ve oksidatif stresdeki değişiklikler lipit peroksidasyonuna yol acarlar. Diğer taraftan antioksidan özellikleri olan ve HDL ile taşınan serum enzimi paraoksonaz LDL ve HDL partiküllerinin oksidasyonunu önler. Bundan dolayı, oksidasyon durumu ve paraoksonaz enzimi arasındaki ilişkinin incelenmesi diyabetik hastalarda paraoksonaz enziminin rolünü daha iyi açığa çıkarmamıza yardımcı olabilir. Metod: Paraoksonaz aktiviteleri (aril esteraz ve paraoksonaz), oksidasyona duyarlılık ve malondialdehit düzeyleri 179 diyabet tanısı konulan hastadan ve 41 sağlıklı bireyden alınan serum örneklerinde incelendi. Paraoksonaz aktivitesi paraoksonun, arilesteraz aktivitesi fenil asetatın substrat olarak kullanılmasıyla elde edildi. Oksidasyona duyarlılık ve MDA değerleri TBARS yöntemi kullanılarak çalışıldı. Diyabetli hastalar regüle (7.7) olarak gruplandınldı. Bulgular: Bu çalışmada paraoksonaz aktivitesi regüle olan yada olmayan tüm diyabet gruplarında, kontrol grubu değerleriyle karşılaştırıldığında yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The investigation of serum paraoxonase activity and oxidation status of LDL in diabetic patients. Aim: Diabetes mellitus is one of the diseases related with oxidative stress which plays important roles at the onset of diabetes and in the progression of diabetic complications. Oxidative modification of low-density lipoproteins is the key factor in the development and progression of atherosclerotic lesions. In diabetes mellitus, lipid peroxidation occurs due to the changes in lipid composition and oxidative stress. On the other hand, paraoxonase is a serum enzyme located in HDL particles and has antioxidant properties which prevent lipid peroxidation of LDL and HDL particles. Therefore, the investigation of relationship between serum LDL oxidation status and paraoxonase activity may help better understanding of the role of paraoxonase in diabetic patients. Methods: Paraoxonase enzyme activities ( paraoxonase and aryl esterase), malondialdehyde levels, and sensitivity to oxidation values were investigated in the serum from 179 diabetic patients 41 healthy individuals. Paraoxonase activity was studied using paraoxon whereas aryl esterase activity was studied using phenyl acetate as the substrates. The products of 2-4 dinitrophenol and phenol were measured respectively. For MDA and sensitivity to oxidation measurements, TBARS method was used. Diabetic patients were grouped according to their HbAlc values as regulated (7.7). Results: Activity of paraoxonase enzyme was found to be increased in all three diabetic groups compared to control subjects.