Diyet ve simvastatin tedavisinin lipit profili ve HDL subfraksiyonları üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
- Tez No: 70347
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜCEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bakanlığı
 - Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Koroner aterosklerozun başlıca risk faktörleri arasında hiperlipidemi ve düşük HDL- kolesterol (HDL-C) düzeyleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle hiperlipidemi için koroner ateroskleroz gelişimini yavaşlatıp, regresyonu hızlandıran uygun tedavi seçeneklerinin elde edilmesi oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu çalışmada Koroner Kalp Hastalığı (KKH) açısından aterojenik risk indeksi olarak kabul edilen kolesterol / HDL oranı > 5.6 olan hastalarda diyet ve simvastatin tedavilerinin, total kolesterol, trigliserit, LDL, VLDL, HDL, HDL2, HDL3 ve kolesterol /HDL oram üzerine olan etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Hyperlipidemia and low plasma HDL- cholesterol levels are major risk factors for coronary artery disease (CAD). Therefore, in order to regression of atherosclerosis on prevention of atherogenesis in hyperlipidemia, proper therapeuitic approach may play important role. İn this study, in patients with cholesterol /HDL-C ratio > 5.6, which is an atherogenic risk index for CAD, effects of diet and simvastatin teratment on total cholesterol, low density lipoprotein (LDL), very low density lipoprotein (VLDL), high density lipoprotein (HDL), HDL2, HDL3 and cholesterol /HDL ratio. After diet and simvastatin theraphy, total cholesterol levels were decreased %1 (p>0.05) and LDL levels were increased %4 (p> 0.05 ) in diet group; whereas both total cholesterol and LDL levels were significantly decreased in simvastatin group, %5 and %20, respectively ( p< 0.05). In diet group, HDL and HDL3 levels were increased %5 and %23, respectively, and HDL2 levels were decreased % 11. In simvastatin group, signifcant increases in HDL (%11 p< 0.04 ) and HDL2 (%40, p< 0.03), both nonsignificant increases in HDL3 (%5, p>0.05) were determined. In conclusion, therapeutic approach (simvastatin is theraphy) more effectiv than dietary treatment for the prevention of atherogenesis on regression of atherosclerosis