Birinci basamakta takip edilen gebelerde sosyal destek durumu ve ruhsal hastalık riskini etkileyen faktörlerin araştırılması.
Investigation of social support status and factors affecting the risk of mental illness in pregnant women followed in primary care
  1. Tez No: 703469
  2. Yazar: SEÇKİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: UZMAN HÜSEYİN AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelikte anksiyete ve depresyon sık görülen psikolojik problemlerdir. Bu çalışmada birinci basamakta takip edilen gebelerde sosyal destek durumunun belirlenmesi ve ruhsal hastalık riskini etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel araştırma, Adana ili ve Ceyhan ilçesinde 5 Aile Sağlığı Merkezinde bulunan toplam 12 Aile Hekimliği birimine başvuran 12 ve 42 haftalar arasında kesin olarak gebelik tanısı almış 279 gönüllü anne adayı ile gerçekleştirildi. Katılımcılarda sosyodemografik veriler, gebeliğe ait veriler ve gebelikteki ruhsal sağlığı etkileyebilecek bazı faktörler sorgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Anxiety and depression are common psychological problems during pregnancy. In this study, it was aimed to determine the social support status of pregnant women followed in primary care and to investigate the factors affecting the risk of mental illness. Material and Methods : This cross-sectional study was carried out with 279 volunteer mothers who were diagnosed with pregnancy between 12 and 42 weeks, who applied to a total of 12 Family Medicine units located in 5 Family Health Centers (ASM) in Adana province and Ceyhan district. Sociodemographic data, pregnancy data and some factors that may affect mental health during pregnancy were questioned.