Tip 2 Diabetes Mellitus'lu hastalarda plazma PAI-1 düzeyleri
- Tez No: 70348
- Danışmanlar: NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Diabetes Mellitus, metabolik ve vasküler bozuklukların birlikte olduğu, kronik kompleks bir hastalıktır. Lipid metabolizmasındaki bozuklukların yanında, koagülasyon-fîbrinoliz dengesinin bozulması da vasküler komplikasyonların oluşmasına katkıda bulunur. Biz çalışmamızda diabetik hastalarda koagülasyon-fibrinoliz dengesine PAI-l'in nasıl etki gösterdiğini incelemeye çalıştık. Bu hastalardan elde ettiğimiz plazma PAI-1 düzeylerim yaşlan ve cinsiyetleri hasta grubuna uygun olan kontrol grubuyla karşılaştırdık. Diabetik hasta grubumuzu (n= 48), mikroalbuminürisi normala sınırlarda olanlar (Grup 1) (140 mg/gün) (n= 8) olmak üzere üçe ayırdık. Bu üç gruba ait değerleri kendi aralarında ve sağlıklı kontrol grubu (n= 18) değerleri ile karşılaştırdık. Hasta ve kontrol gruplarında ölçülen ortalama PAI-1 düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (Sırasıyla 16±16.4 ng/ml; 13.5±5.4 ng/ml; p= 0.137). Diabetik hasta gruplarım (Grup 1, Grup 2, Grup 3) karşılaştırdığımızda ise sonuçlar yine PAI-1 için istatiksel olarak anlamlı değildi. Ancak çalışmamızda önemli olan nokta, PAI-1 seviyelerinin her iki gruptada HbAlc ile korelasyon göstermesiydi. Bu sonuçtan yola çıkarak, diabette PAI-1 seviyesinde özellikle insulin rezistansının çok önemli rolü olduğunu ve regüle diabetlilerde bu seviyenin düşük tutulabileceğim öne sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Diabetes mellitus is a complex cronic disease complicated with metabolic and vascular disordes in DM the formation of vascular complications is due to the impairment of lipid metabolism along with the impairment of the coagulation fibrinolysis balance İn our study, we tried to investigate how PAI-1 effect the coagulation fibrinolysis balance in DM patients. We compared the plasma PAI-1 levels of the diabetic patients with on age and sex matched control group. Diabetic patients are divided in to 3 groups; group=lpatients without microalbuminuria ( 140 mg/gün, n=8). Then, we compared the results of this 3 group with each other and with healthy control group (n=18). The difference between mean PAI-1 levels obtained from patients and controls, was not statistically signifcant. (16±16.4 ng/ml; 13.5±.5.4ng/ml respectively, p=0.137). Also when the results of PAI-1 in the 3 groups (group 1,2,3) are compared with each other they did not showed statistically significant difference. The most important point in ourstudy was that the PAI levels in both group were corelated with HbAlc levels. Therefore, we can suggest that insulin resistance has an important role on PAI-1 levels in DM and that these levels can be kept low in regulated DM. 53