Some fixed point and periodic point results on metric spaces
Metrik uzaylarda bazı sabit nokta ve periyodik nokta sonuçları
  1. Tez No: 703492
  2. Yazar: OMAR AHMED ABBAS ABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLANTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez bes ̧ bölüm içermektedir. Birinci bölümde sabit nokta teorisi ile ilgili bazı bilgiler verilmis ̧ ve tezin motivasyonu sunulmus ̧tur. ̇Ikinci bölümde tez boyunda kullanılacak bazı temel tanımlar ve teoremler verilmis ̧tir. Üçüncü bölümde, literatürde bulunan bazı sabit nokta sonuçları detaylı bir s ̧ekilde incelendi. Dördüncü bölümde, literatürde bulunan bazı periyodik nokta sonuçlarını inceliyoruz. Ayrıca, metrik uzaylarda p-daralma dönüs ̧ümleri için bir periyodik nokta sonucu ispatlıyoruz. Sonucumuzun etkinlig ̆ini göstermek için bir örnek sunuyoruz. Son bölümde ise tartıs ̧ma ve sonuç verilmis ̧tir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, we present some informations related to fixed point theory and motivation of the thesis are given. In the second chapter, we give basic definitions and theorems that will be used throughout the thesis are given. In the third chapter, some fixed point results existing in the literature is examined in detail. In the fourth chapter, we investigate some periodic point results existing in the literature. Also, we obtain a periodic point result for p-contraction mappings on metric spaces. Moreover, we present an example to show the effectiveness of our result. In the last section, conclusion and recommendation are given.