On some best proximity point and best periodic point results on metric spaces
Metrik uzaylarda en iyi yakınlık ve en iyi periyodik nokta sonuçları üzerine
- Tez No: 779673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde dört bölüm bulunmaktadır. Tezin arkasındaki motivasyon, sabit nokta teorisi hakkında bazı gerçeklerle birlikte ilk bölümde tartışılmaktadır. İkinci bölümde metrik kavramlarını ve özelliklerini gözden geçiriyoruz. Ayrıca bazı terimler, tanımlar ve sabit nokta teorisi ile en iyi yakın nokta teorisini de sağlıyoruz. Bazı en iyi periyodik nokta ve en iyi periyodik nokta sonuçlarını araştırıyoruz. Literatürde var olan bazı sonuçları detaylı olarak inceledik. Bulgularımızı ve önerilerimizi dördüncü bölümde sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
There are four chapters in this thesis. The motivation behind the thesis is discussed in the first chapter, along with some facts about fixed point theory. We review the concepts and characteristics of metric in the second chapter. We also provide some terms, definitions, and fixed point theory and best proximity point theory. We investigate some best proximity point and best periodic point results. We analyzed some results existing in the literature in detail. We provide our findings and suggestions in the fourth chapter.