Çankırı kenti yeşil alan ve yapılaşma alanlarının zamansal değişimi
Temporal change of green space and building areas of Çankiri city
  1. Tez No: 703551
  2. Yazar: ARAKSAN MAHAMOUD BARREH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BURHAN TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Günümüzde, hızlı nüfus artışı ve buna bağlı artan kentleşmenin sonucunda, plansız kentleşme giderek artan bir ivme kazanmaktadır. Bu durumun önüne geçebilmek için, alan kullanımlarının mevcut -geçmiş durumunun zamansal ve mekânsal olarak belirlenerek değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bunu uygulamanın en uygun ve gerçekçi yollarından birisi ise uydu görüntüleri kullanılarak yapılan arazi değişim izleme tekniklerini kullanmaktır. 2974,17 ha'lık imar planı sınırları içinde yapılan çalışmada, Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanılarak farklı yıllara ait uydu görüntüleri incelenmiş, tüm alanda ve kent merkezinin bulunduğu 402,66 ha alandaki kullanımlarının mekânsal ve zamansal değişimi belirlenmiştir. Çankırı İli Kent merkezine ait 2009 ve 2019 yılı Google Earth uydu görüntüleri kullanılarak CBS kullanılarak manuel sınıflandırma yapılmıştır. Elde edilen veriler karşılaştırılarak, il merkezinin 10 yıllık süreçteki bitki örtüsü ve yapısal kullanım alanlarının değişimi tespit edilmiştir. Araştırmada, kullanım alan miktarlarının değişim nedenleri irdelenerek, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, unplannedurbanization is gaining anincreasing momentum as a result of rapid population growt hand increasing urbanization. In order to prevent this situation, It is of great importance to determine and evaluate the current-pastsituation of the field uses temporally and spatially. One of themostappropriateandrealisticways of doingthis is touselandchangemonitoringtechniques using satellite images. In the study carried out within the boundaries of the development plan of 2974.17ha, Satellite images of different years were examined using Geographical Information Systems, the spatial and temporal change of the field uses has been determined in the whole area and 402.66hectares where the city center is located. Manual classification was made of the city center of Çankırı with using GIS with Google Earth satellite images of 2009 and 2019. In the study were examined the reasons for the change in land use and suggestions have been made.