Dental seramik ve PEKK'nin bağlanma dayanımına farklı yüzey işlemlerinin etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different surface treatments on bond strength of dental ceramic and PEKK
  1. Tez No: 703552
  2. Yazar: BAHAR TEKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERGÜN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Polieterketonketon (PEKK), poliarileterketon (PAEK) ailesine ait polimerik bir malzemedir. Bu çalışmanın amacı PEKK yüzeyine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin, PEKK ile seramik materyali arasındaki bağlanma dayanımı üzerine olan etkilerini değerlendirmektir. PEKK test örnekleri uygulanacak yüzey işlemine göre dört grubu ayrılmıştır (Grup A: Kumlama yüzey işlemi, Grup B: Asitleme yüzey işlemi, Grup C: Kumlama + asitleme yüzey işlemi, Grup D: Yüzey işlemi uygulanmayan kontrol grubu). Yüzey işlemleri uygulanan PEKK test örnek gruplarının, yüzey işlemi uygulanmadan önce ve sonra yüzey pürüzlülüğü değerleri profilometre cihazı ile ölçülmüştür. İlave olarak PEKK test örneklerinin yüzey topoğrafileri SEM ile değerlendirilmiştir. Hazırlanan PEKK test örneklerin, lityum disilikat cam seramik test örneklerine rezin siman ile bağlanması sonrası, test örnekleri 37°C'de 24 saat distile suda bekletilmiştir. Her bir yüzey işlemi grubundaki test örneklerinin yarısı termal döngü cihazında termal döngü işlemine tabi tutulmuştur. Diğer yarısı ise 370C'de distile suda bekletilmiştir. Daha sonra tüm test örnekleri makaslama bağlanma dayanımı testine tabi tutulmuştur. Kırık tipleri, ışık mikroskobu ve SEM kullanılarak değerlendirilmiştir. İstatistiksel analizler; yüzey işlemlerinin PEKK yüzeyinde anlamlı derecede pürüzlülük oluşturduğunu göstermiştir (p=0,005). Kumlama yüzey işlemi uygulanan test örnekleri en yüksek pürüzlülük değerleri gösterirken, asitleme yüzey işlemi uygulanan test örnekleri en düşük pürüzlülük değerleri ortaya koymuştur. Termal döngü uygulanmış test gruplarının makaslama bağlanma dayanımı verileri incelendiğinde, kumlama + asitleme yüzey işlemi grubu en yüksek bağlanma dayanımı değerleri gösterirken bunu sırasıyla kumlama > asitleme > kontrol grubunun izlediği gözlemlenmiştir. Termal döngü uygulanmamış test gruplarının makaslama bağlanma dayanımı verileri arasında, kumlama yüzey işlemi grubu en yüksek bağlanma dayanımı değerleri gösterirken bunu sırasıyla asitleme > kontrol > kumlama + asitleme grubunun izlediği gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları doğrultusunda PEKK materyalinin seramik ile olan bağlanma dayanımının arttırılması için uygun yüzey işlemlerinin kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Polyetherketonketone (PEKK) is a polymeric material belonging to the polyaryletherketone (PAEK) family. The aim of this study is to evaluate the effects of different surface treatments applied on the PEKK surface on the bond strength between PEKK and ceramic material. PEKK test specimens are divided into four groups according to the surface treatment to be applied (Group A: Sandblasting surface treatment, Group B: Acid etching surface treatment, Group C: Sandblasting + acid etching surface treatment, Group D: Control group with no surface treatment). The surface roughness values of the PEKK test specimen groups with surface treatments were measured with a profilometer device before and after the surface treatment. In addition, the surface topographies of the PEKK test specimens were evaluated by SEM. After the prepared PEKK test specimens were bonded to the lithium disilicate glass ceramic test specimens with resin cement, the test specimens were kept in distilled water at 37°C for 24 hours. Half of the test specimens in each surface treatment group were thermally cycled in the thermal cycler. The other half was kept in distilled water at 370C. Then, all test specimens were subjected to the shear bond strength test. Fracture types were evaluated using light microscopy and SEM. Statistical analysis; showed that the surface treatments created significant roughness on the PEKK surface (p=0,005). Test specimens treated with sandblasting surface treatment showed the highest roughness values, while test specimens treated with acid etching surface treatment showed the lowest roughness values. When the shear bond strength data of the thermocycling test groups were examined, it was observed that the sandblasting + acid etching surface treatment group showed the highest bond strength values, followed by the sandblasting > acid etching > control group, respectively. Among the shear bond strength data of the non-thermocycling test groups, it was observed that the sandblasting surface treatment group showed the highest bond strength values, followed by the acid etching > control > sandblasting + acid etching group, respectively. In line with the research results, it is recommended to use appropriate surface treatments to increase the bond strength of PEKK material with ceramic.