Glibenklamidin streptozotosin-diabetik ratların beyin dokusunda süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz enzimleri üzerine etkisi
The Effect of glyburide on the levels of superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase in the brain tissue of streptozotocin induced diabetic rats
- Tez No: 70356
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Elde bulunan kanıtlar, reaktif oksijen türevi serbest radikallerin (süperoksit, peroksit, hidroksi radikali) diabet patogenezinde çok önemli rolü olduğunu göstermektedir. Bu toksik ve reaktif radikaller, membranlarda bulunan doymamış yağ asitlerini perokside ederek, membranlarda yapısal ve işlevsel bozuklulara yol açıp doku hasarı oluşturmaktadır. Bu çalışmada STZ diabetik ratlara, ikinci jenerasyon sülfonilüre gurubundan glibenklamid uygulanarak, beyin dokusunda süperoksit dismutaz, katalaz ve glutatyon peroksidaz enzimleri üzerine olan etkileri incelendi. Beş haftalık diabetik ratların beyin dokusunda süperoksit dismutaz ve katalaz enzim aktivitelerinin kontrollere göre azaldığı, glibenklamid tedavisi ile tekrar düzeldiği görüldü. Glutatyon peroksidaz enzim aktivitesinde ise diabete bağlı bir değişiklik saptanmadı. Beyin antioksidan enzimlerinin giibenklamide bağlı olarak yükselmesi, glibenklamidin birçok farklı organlara ilaveten beyin üzerinde de ekstrapankreatik etkisi olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
76 7- SUMMARY : Providing evidences show that reactive oxgen species free radicals (superoxide, peroxide, hydroxy radical) have important function in the pathogenesis of diabetes. These toxic and reactive radicals cause tissue damage as the result of structural and functional disorders of membranes where the peroxidation of unsaturated fatty acids takes place. In this study, glyburide, second generation sulfonylurea was applied to STZ diabetic rats and its effects on the enzymes of superoxide dismutase, catalase and glutathione peroxidase in brain tissue were examined. According to data obtained, the activities of superoxide dismutase and catalase in the brain tissue of diabetic rats decrased but become normal by the glyburide treatment when compared to controls. Also no alteration in the activity of glutathione peroxidase owing to diabetes was not found. The fact of the increase of brain antioxidant enzymes after glyburide application leads us to consider that glyburide might have extrapancreatic effect on brain as it has on rather many different organs.