Sülfonilüre glibenklamid (glyburide)'in sıçan adipoz doku glikojen sentaz ve karaciğer glikojen düzeyleri üzerine invivo etkileri
  1. Tez No: 30149
  2. Yazar: TÜLİN ATALAY (TURAN)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN ALTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
87 ÖZET Alloxan diabetik sıçanların, ikinci jenerasyon sülfonilürelerin en patentlerinden biri olan glibenklamid'le 21 gün tedaviden sonra, diabetik kondisyonları anlamlı ölçüde düzelmiştir. Glibenklamid tedavisinden sonra kan glukoz düzeyleri ve glukoza cevabm büyük oranda düzeldiği saptanmıştır. Bu veriler glibenklamidin; 1) Karaciğerde, glikojen sentezini arttırarak ve glikojenoli- zis'i inhibe ederek glikojen »düzeylerini arttırdığını, 2) Adipoz dokuda karbonhidrat metabolizmasının en önemli regülatör enzimlerinden biri olan glikojen sentazı aktive ederek, glikojen sentezini uyardığını göstermektedir. Bu sonuçlar sülfonilüre glibenklamidin ekstrapankreatik dokularda in vivo glikojen sentaz aktivitesini ve glikojen düzeylerini arttırarak direk insulin benzeri ve insulin etkisini potansiyelize ettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
88 SUMMARY Treatment of alloxan diabetic rats with glibenclamide, the most potent of the second generation sulfonylureas, for a period of 21 days, significantly ameliorated the diabetic conditions. After glibenclamide therapy, basal glycemia and glucose response to a meal are greatly improved. Available data suggest that glibenclamide; 1)Enhances glycogen synthesis and inhibits glycogenoly- sis in the liver which results in increased glycogen levels. 2)Enhances glycogen synthesis in the adipose tissue by increasing glycogen synthase,“öne of the key regülatör enzymes of the carbohydrate metabolism in the liver and adipose tissue.”The results presented in this study demostrated that the sülfonylurea glibenclamide is capable of exerting direct insülin like and insülin potentiating effects on nonpancreatic (adipose and liver) tissues in vivo as measured by the glycogen synthase activi- ty and glycogen levels.