Kobaylarda digoksin ile oluşturulan aritmilerde K+kanallarının rolünün incelenmesi
  1. Tez No: 37773
  2. Yazar: E. GÜLSÜM BULDAN (BÜYÜKHATİPOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KANZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
- 53 - ÖZET Bu çalışmada, anesteziye edilmiş kobaylarda deney sel digoksin aritmilerinde potasyum kanal blokörli glibenk- lamidin etkisi incelenmiştir. EKG, kan basıncı, kalp atım hızı ve aritmiler, digoksin uygulamasından 30 dakika öncesinden başlayarak 60 dakika sonrasına kadar kaydedilmiştir. Glibenklamid, digak- sinden 10 dakika önce 5 mg.kg-1 i.v. bolus olarak uygulan mıştır. Glibenklamidin aritmi parametrelerini anlamlı olarak değiştirmediği saptanmıştır. Ancak, ortalama kan basıncında digoksinin neden olduğu artısı şiddetlendirdiği gürlllmUstUr. Ayrıca hız basınç UrUnUnU de ortalama kan basıncı ile bağ lantılı olarak anlamlı biçimde arttırmıştır. Bu bulgular, 5 mg.kg-1 dozda glibenklamidin digok- sine bağlı aritmiler Üzerinde anlamlı bir etki oluşturmadı ğını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY In the present study, the role of K* channel antagonist, glybenclamide on digoxin induced arrhythmias has been studied in the anaesthetised guinea-pigs. ECG, blood pressure, heart rate and arrhythmias were recorded starting 30 min before digoxin administration and continued for 60 min afterwards. Glybenclamide (5 mg.kg-1 i.v. bolus) was administrated 10 min before digoxin. It has been determined that glybenclamide did not change the arrhythmia parameters. However, it enhanced the digoxin- induced rise on mean blood pressure. Furthermore, in connection with the mean blood pressure changes it increas-ed the rate-pressure product significantly. These findings showed that glybenclamid did not produce a significant effect on digoxin-induced arrhythmias.