Endüstri 4.0 ve Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi uygulanabilirlik araştırması
Industry 4.0 and Balıkesir Organized Industrial Zone applicability research
- Tez No: 703562
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarım devriminden başlayarak günümüze kadar dört sanayi devrimi gerçekleşmiştir. En son gündeme gelen ve dijital dönüşüm olarak da adlandırılan Endüstri 4.0 devrimi olmuştur. Endüstri 4.0 kendisinden önce gerçekleştirilen devrimlerdeki teknolojik gelişmeleri özümseyen ve bütünleştiren bir atılım olmuştur. Bu devrim yapısı itibariyle robotik, otomasyon ve yeni teknolojiye dayalı yeni nesil bir üretim anlayışıdır. Sanayiler de gerçekleşmekte olan bu yeni nesil üretime dâhil olarak verimliliklerini, üretim kalitelerini, üretkenliklerini artırmayı hedeflemektedirler. Böylelikle ülkeler, dünyada ki rekabet yarışına dâhil olacak ve ekonomilerinde de olumlu gelişmeler yaşanacaktır. Çalışmanın ilk bölümünde sanayi devrimlerinin tarihçesinden bahsedilmiştir. Birinci sanayi devrimiyle birlikte su ve buhar gücüyle çalışan makinenin yarattığı gelişmeler, ikinci sanayi devrimi ile kömür yerine petrolün sanayiye dâhil olması ve seri üretime geçiş ile ortaya çıkan gelişmeler, devamında gerçekleşen üçüncü sanayi devrimi ile de teknolojik gelişmelerin başlayıp otomasyonun üretime dâhil olmasıyla ortaya çıkan gelişmeler anlatılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Endüstri 4.0 yapısının ortaya çıkışı, genel özellikleri, prensipleri ve SWOT Analizi aktarılmıştır. Endüstri 4.0'ın katmanlarını oluşturan on üç adet bileşeni de geniş çerçevede aktarılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise bütünsel olarak ülkelerin üretim yapılarında değişme yaratacak olan Endüstri 4.0 teknolojilerinin; Türkiye de daha önce Balıkesir ili özelinde bir çalışma olmamasından kaynaklı olarak literatüre katkı sağlamak ve ileride gerçekleştirilebilecek uygulamalar için veri sağlanması açısından, Endüstri 4.0'ın uygulanabilirliği elektronik anket aracılığı ile araştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Four industrial revolutions have taken place since the agricultural revolution until today. The Industry 4.0 revolution was the last to come to the agenda and is called digital transformation. Industry 4.0 has been a breakthrough that embraces and integrates technological developments in the revolutions before it. This revolution is a new generation understanding of production based on robotics, automation, and new technology. Industries aim to increase their productivity, production quality, and productivity by participating in this new generation of production. Thus, countries will be included in the competition in the world and positive developments will be experienced in their economies. In the first part of the study, the history of the industrial revolutions is mentioned. The developments created by the machine operating with water and steam power with the first industrial revolution, the inclusion of oil instead of coal in the industry, and the transition to mass production with the second industrial revolution, the developments that emerged with the third industrial revolution and the start of technological developments and the inclusion of automation in production were explained. In the second part of the study, the emergence of Industry 4.0 structure, general features, principles, and SWOT Analysis are explained. Thirteen components that make up the layers of Industry 4.0 are also broadly presented. In the last part of the study, which will cause a change in the production structure of the country as a holistic industrial for 4.0 technologies in Turkey to contribute to the literature as a source of not having worked in the private province earlier Balikesir and to provide data for applications in the future that can be performed Industry 4.0 The applicability was investigated via electronic survey and evaluated.