Klinik örneklerden epstein-barr virüsünün moleküler çalışması
Molecular study of epstein-barr virus from clinical specimens
  1. Tez No: 703561
  2. Yazar: HUSSEIN JBARAH KADHIM KADHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, PROF. DR. MAJİD NOORİ HUMOUD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, klinik örneklerden epstein-barr virüsünün tanımlanması için 60 tam kan ve serum örneği test edilmiştir. Alınana örneklerden 18 ile 80 yaşları arasındaki hastalarda, şiddetli mononükleoz enfeksiyonu ile ilgili semptomlar ve bulgular gelişmiştir. Alınan plazma örneklerinde, Epstein - Barr virüsü, VCA-IgM, Immunoglobulin ve EBNA-IgG için pozitif olarak test edilirken, VCA-IgG pozitif, EBNA-IgG ve negatif VCA-IgM için serolojik parametreler yaklaşık dokuz ay sonraki denemelerde ortaya çıkmıştır. Bu denemelerde, EBV-DNA bulmak için polimeraz zincir reaksiyonunu (PZR) kullanmaya karar verilmişitr. EBV reaktivasyonu sırasında EBV gp220 DNA'sının (100 viral kopya) bir PZR amplifiye (saptama limiti) spesifik fraksiyonu ile serotip devam etmiştir. Tüm tam kan örneklerinde PZR pozitif sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 60 whole blood and serum samples were tested for the identification of epstein-barr virus from clinical samples. Patients aged 18 to 80 years from specimens developed symptoms and signs of severe mononucleosis infection. In plasma samples taken, Epstein - Barr virus tested positive for VCA-IgM, Immunoglobulin and EBNAIgG, while serological parameters for VCA-IgG positive, EBNA-IgG and negative VCA-IgM emerged in trials approximately nine months later. In these trials, it was decided to use the polymerase chain reaction (PCR) to find EBV-DNA. The serotype persisted during EBV reactivation with a PCR amplified (limit of detection) specific fraction of EBV gp220 DNA (100 viral copies). PCR gave positive results in all whole blood samples.