Farklı sübstitüe olmuş 1,2-dihidrokinolin türevlerinin yeni bir yöntem ile sentezi ve kuantum kimyasal hesaplamaları
Synthesis of differently substituted 1,2-dihydroqunioline derivatives with a new method and quantum chemical calculations
- Tez No: 703563
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Heterosiklik yapılar birçok vitamin, ilaç ve doğal bileşiklerde bulunmaktadır. Heterosiklik bileşiklerden kinolin türevleri birçok alanda kullanılmakta ve çok çeşitli biyolojik aktivitelere sahiptir. Bu nedenle literatürde bu bileşiklerin sentezi ile ilgili çeşitli çalışmaların yapıldığı görülmektedir. Bu tez çalışması kapsamında 4-hidroksi-2-okso-1,2-dihidrokinolin-3-karbonitril ve etil 4-hidroksi-2-okso-1,2-dihidrokinolin-3-karboksilat türevlerinin sentezi ve kuantum kimyasal hesaplamalar kapsamında incelenmesi hedeflenmiştir. Tezin ilk aşamasında N-(2-aminobenzoil) benzotriazol bileşikleri ile birlikte dietilmalonat ve etilsayanoasetat kullanılarak hedeflediğimiz bazı yeni kinolin türevlerin sentezleri gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin karakterizasyonu 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik analiz yöntemleri ile birlikte yapılmıştır. Bu çalışmamızın ikinci aşamasında ise sentezlediğimiz bileşiklerin kuantum kimyasal hesaplamaları, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT/B3LYP/6-31G (d,p)) metotları ile hesaplamaları yapılarak 1H-NMR ve 13C-NMR kimyasal kaymaları teorik olarak elde edilmiştir. Tezin son aşamasında ise deneysel ve teorik sonuçlar arasındaki korelasyonu incelenmiştir
Özet (Çeviri)
Heterocyclic structures are found in many vitamins, drugs, and natural compounds. Quinoline derivatives from heterocyclic compounds are used in many fields and have a wide variety of biological activities. Quinoline derivatives from heterocyclic compounds are used in many fields and have a wide variety of biological activities. Heterocyclic structures are found in many vitamins, drugs, and natural compounds. For this reason, there are various studies on the synthesis of these compounds in the literature. In this thesis, it is aimed to synthesize 4-hydroxy-2-oxo-1,2-dihydroquinoline-3-carbonitrile and ethyl 4-hydroxy-2-oxo-1,2-dihydroquinoline-3-carboxylate derivatives within the scope of quantum chemical calculations. In the first stage of the thesis, some new quinoline derivatives we targeted were synthesized by using diethylmalonate and ethylsayanoacetate together with N-(2-aminobenzoyl) benzotriazole) compounds. Characterization of the synthesized compounds was performed with 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic analysis methods. In the second stage of this study, the 1H-NMR and 13C-NMR chemical shifts were theoretically obtained by making the quantum chemical calculations of the compounds we synthesized, calculations with the density functional theory (DFT/B3LYP/6-31G (d,p)) methods. In the last stage of the thesis, the correlation between experimental and theoretical results was examined.