Fenobarbital ile indüklenmiş sıçan karaciğer mikrozomal monoksijenaz enzim aktivitelerinin güniçi değişimleri
Daily rhythmic variations in phenobarbital-induced rat liver microsonal monooxygenase enzyme activities
- Tez No: 70358
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET ilaçların farmakokinetik özelliklerinde uygulama zamanına bağlı değişiklikler olduğu bilinmektedir. Bu değişikliklerin bir kısmının nedeni ilaç metabolizmasında rol oynayan enzimlerin aktivitesindeki güniçi ritimlerdir. Hepatik enzimlerin aktivitelerinin çeşitli indükleyici ajanların verilmesinden sonra değiştirilebildiği bilinmektedir. Bu çalışmada 12 saat aydınlık (0800-2000) ve 12 saat karanlık (2000- 0800) olacak şekilde ışık periyodu ile senkronize edilmiş 200-25 Og ağırlığındaki erkek sıçanlarda, karaciğer mikrozomal ve ilaç metabolize eden Etilmorfin N-demetilaz, 7-Etoksikumarin O-deetilaz ve 7-Etoksiresorfin O- deetilaz enzim aktiviteleri incelenmiştir. Enzim indüklenmesini incelemek için sıçanlara günlük 75 mg'lık fenobarbital dozu enjekte edilerek fenobarbital grubu oluşturulmuştur. Fenobarbital uygulaması yapılmayan sıçanlar kontrol grubunu oluşturmuştur. Deneyler erkek sıçanların günün 6 değişik saatinde (O9P°,130O,110O,2lwt01ai,0500) öldürülmesiyle elde edilen karaciğer homojenatlarının postmitokondriyal fraksiyonunda yapılmıştır. Etilmorfin N-demetilaz aktivitesi Hantysch reaksiyonuyla kolorimetrik,0-deetilaz aktivitesi ise 7-hidroksikumarin ve resorfin üzerinden fluorometrik olarak ölçülmüş ve nmol/dak/mg protein cinsinden ifade edilmiştir. Sonuçlar arasında istatiksel fark olup olmadığıWallis varyans analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılarak değerlendirilmiştir. İncelenen enzimlerden 7-Etoksikumarin O-deetilaz ve 7-Etoksiresorfın O-deetilaz aktivitelerinde kontrol ve fenobarbital gruplarında anlamlı güniçi fark bulunmuştur. Etilmorfın N-demetilaz kontrol ve fenobarbital gruplarında ise ritmik özellik saptanamamıştır. İlaç metobolizmasında rol oynayan mikrozomal enzimlerin aktivitesindeki güniçi değişiklikler ilgili ilaçların uygulama zamanına bağlı farmakokinetik farklara ve dolayısıyla ilaç etkinliğinde değişikliklere neden olabilir.
Özet (Çeviri)
43 7. YABANCI DİLDE ÖZET In this study some hepatic microsomal drug metabolizing enzymes, namely ethylmorphine N-demethylase, ethoxycoumarin 0- deethylase and ethoxyresorufin O - deethylase were investigated in male rats (weighting between 200-250 g) subjected to 12h light (0800-2000h) and 12h dark (2000- 0800h) cycle. In order to induce the enzyme activities, the rats in the phenobarbital group were injected with phenobarbital 75 mg/kg daily.The rast were killed by cervical dislocation at 6 different time points (0900, 1300, 1700, 2100, Ol00, 0500) Then, the liver samples were homogenized in the 25% homogenizing medium, and were adjusted to a final concentration of approximately 0.1 g fresh tissue /ml. After that, post-mitochondrial supernatant fraction was prepared by centrifugation at 10000 g average for 20 min at 2-4°C. Post-mitochondrial supernatants were used for measurement of the enzyme activities. The N-demethylation of ethylmorphine result in the formation of formaldehyde which was estimated colorimetrically by means of the Hantysch reaction. The O-deethylation of 7-ethoxycoumarin results in the production of 7-hydroxycoumarin and the O-deethylation of 7- ethoxyresorufm results in the production of resorufin. The last two products were measured fluorometrically.44 The activities of ethylmorphine N-demethylase in the control and the phenobarbital groups did not show a circadian rhythm. However, 7-ethoxycoumarin O-deethylase and 7- ethoxyresorufin O-deethylase activities among the control and the phenobarbital groups showed a circadian rhythm.