Obstrüktif üropatili hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası böbrek fonksiyonlarının dinamik böbrek sintigrafisi ile araştırılması
Investigation of pre- and post-operative kidney functions in patients with obstructive uropathy with dynamic kidney scintigraphy
- Tez No: 703585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Üroloji, Nephrology, Radiology and Nuclear Medicine, Urology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Obstrüktif üropati tanısı ile ameliyatına karar verilen yaş ortalamaları 30.21±18,15 olan, sekizi bayan, altısı erkek, toplam on dört hastaya ameliyat öncesi, ameliyat sonrası on beşinci gün ve üçüncü aylarda Tc-99m DTPA ile dinamik ve statik böbrek sintigrafisi yapılmıştır. Çalışmada hasta böbreklerden elde edilen GFR, Reno indeks, T max, T ½ , T 2/3 değerlerinin ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası on beşinci gün ve üçüncü aylardaki farklarının ortalamaları eşleştirilmiş student's t testi ile analiz edilmiştir. Bunun neticesinde erken dönemde, yani ameliyat sonrası ilk on beş günde GFR, Reno indeks, T max,değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Dynamic and static kidney scintigraphy with Tc-99m DTPA was performed preoperatively, on the fifteenth day and in the third month after the operation, in a total of fourteen patients, eight females, six males, with a mean age of 30.21±18.15 years, who were diagnosed with obstructive uropathy and decided to have surgery. In the study, the mean of the differences of GFR, Reno index, T max, T ½ , T 2/3 values obtained from patient kidneys before and at the fifteenth and third months after the operation were analyzed with the paired student's t test. As a result, it was determined that there was no statistically significant difference in GFR, Reno index, and T max values in the early period, that is, in the first fifteen days after surgery (P>0.05).