Postnatal obstrüktif üropati saptanan antenatal hidronefrozlu olguların değerlendirilmesi
- Tez No: 777389
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER YAVAŞCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Preenatal ultrasonografinin (USG) yaygın kullanımı ve antenatal hidronefroz giderek artan sıklıkta tanımlanmasıyla bu hastaların postnatal takiplerinin önemi giderek artmaktadır. Bu çalışmada konjenital üriner sistem malformasyonlarının büyük çoğunluğunu oluşturan ' obstrüktif üropatilerin tedavisinde erken tanının önemini belirlemeyi ve obstrüktif üropatili çocukların büyüme, gelişme durumlarını ve İYE sıklığını araştırmayı amaçladık. Antenatal USG ile fetal renal pelvis çapı 5 mm ve üstünde olan bebekler postnatal dönemde USG ve miksiyosistoüreterografi (MSUG) yöntemleriyle araştırılmıştır. Vezikoüreteral reflü (VUR) tanısı alanlar çıkarıldıktan sonra 169 (222 böbrek ünitesi) hasta alınmıştır. Bu hastalar endikasyon dahilinde sintigrafik çalışmalar, MR ürografi ve intravenöz piyelografi gibi tetkiklerle araştırılmıştır. Obstrüktif üropati saptanan ve saptanmayan tüm hastalar İYE sayısı, USG de ön arka pelvis çapı, DMSA'da skar durumu, DTPA'da diferansiyel fonksiyon ve büyüme gelişme (boy SDS, ağırlık SDS) açısından değerlendirilmiştir. 54 bebekte (71 böbrek ünitesi) obstrüktif üropati saptanmıştır. Bu bebeklerin ortalama postnatal izlem süresi 45.1±25.1 ay (12-106 ay) olarak belirlenmiştir. Üreteropelvik bileşke darlığı en sık saptanan anomali olarak belirlenmiştir (39 böbrek ünitesi).
Özet (Çeviri)
The widespread utilization of prenatal ultrasonography and the detection of antenatal hydronephrosis (AH) have raised the importance of postnatal follow-up of these infants. in this study, we aimed to determine the importance of an early diagnosis for the treatment of obstructive uropathy, the majority of congenital urinary tract malformations, as well as the postnatal evaluation of growth and nutrition status and the frequency of urinary tract infection (UTI) in infants with obstructive uropathy. Infants whose antenatal ultrasound scan showed a fetal renal pelvis of 5 mm or greater were investigated postnatally using ultrasound (US) and voiding cystourethrography. 169 patients (222 kidney units), excluding vesicoureteral reflux, were included. When indicated, isotope studies, MR urography and intravenous urograms were also performed. All cases with or without obstructive uropathy were evaluated in terms of UTI, anterior-posterior pelvic diamater (APPD) on USG, scars on DMSA, differential function on DTPA and growth parametres [Height Z score (HZ), Weight Z score (WZ)]. 54 neonates (71 kidney units) were found to have obstructive uropathy. The mean duration of postnatal follow-up was 45.1±25.1 months (range 12-106 months). The most common detected underlying abnormality was ureteropelvic junction obstruction (in 39 kidneys).