Modeling soil color and soil fertility relations
Toprak rengi ve toprak verimliliği ilişkisinin modellenmesi
- Tez No: 703590
- Danışmanlar: PROF. DR. SABİT ERŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Toprak rengi, toprak özellikleri hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Toprak rengi işlenen yarı kurak eğimli arazilerde sıklıkla değişmekte olup bu durum arazi üzerinde toprak verimliliğindeki farklılıklara işaret edebilir. Bu çalışma ile buğday tarımı altında yarı-kurak eğimli bir arazideki toprakları temsilen alınan 155 toprak örneğinde renk değişkenleri (L*: toprak parlaklığı, a*: toprak kızarıklığı ve b*: toprak sarılığı) ile bazı temel toprak özellikleri arasındaki ilişkilerin modellenmesi amaçlanmıştır. Temel toprak özellikleri laboratuvarda analiz edildi, renk değişkenleri ise bir spektrofotometre ile hem hava kuru hem de ıslak (yaklaşık tarla kapasitesi) toprak numunelerinde ölçüldü. Renk değişkenlerinin ve toprak özelliklerinin değerleri karşılıklı grafiklendi ve aralarındaki ilişkiler en uygun regresyon model tipi kullanılarak modellendi. a* ve b* değerleri ile kıyaslandığında L* değerleri ile toprak özellikleri arasındaki korelasyon katsayıları daha yüksek bulunmuş olup, söz konusu korelasyonların toprak örnekleri ıslakken çok daha güçlü olduğu görülmüştür. İncelenen topraklarda, toprağın CaCO3 içeriği ile -L*-ıslak arasındaki ilişki en yüksek olup (r=0,84), bu ilişki birinci derece bir lineer regresyon denklemi ile açıklanmıştır. EC değerleri ile L*-ıslak arasında nispeten kuvvetli bir ilişki bulundu (r=0,74) ve bu ilişki üçüncü derece bir polinom denklemi ile modellendi. Kil, kum ve K içeriği L*-ıslak ile daha düşük ancak önemli bir korelasyon gösterirken; silt, OM içeriği, FC, WP ve ASI ile L*-ıslak arasındaki ilişki önemli bulunmamıştır. Toprakların aşırı yüksek CaCO3 içeriği muhtemelen OM ile L* arasındaki ilişkiyi gölgelemiştir. Sonuçlar, CaCO3 içeriğinin aşırı yüksek olması nedeniyle çalışma alanında toprak verimliliğinin renk değişkenleri kullanılarak tahmin edilmesinin mümkün olmayabileceğini ve toprak renk değişkenlerinin laboratuvarda belirlenmesinde toprağın su içeriğinin dikkate alınması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Soil color provides significant information on soil properties. Soil color frequently changes on cultivated semi-arid sloping landscapes, indicating differences in soil properties that affect soil fertility. This study aimed to determine the relationships between color variables (L*: soil brightness, a*: soil redness and b*: soil yellowness) and some basic soil properties on 155 soil samples representing soils on a semi-arid sloping landscape under a wheat cultivation. Soil properties were determined in the laboratory. Color properties measured with a spectrophotometer on both air-dry (L*-dry) and wet (approximately FC) (L*-wet) soil samples. The values of color variables and soil properties were graphed and relationships between them were modeled using most proper regression model. Among a*, b*, and L*, L* values were the most strongly correlated with soil properties and the correlations were the strongest when samples were wet. The CaCO3 content of the soils was the most significant variable associated with L*-wet (r=0.84). The relationship between L*-wet and CaCO3 content was described with a first-degree linear regression equation. The EC values were correlated relatively strongly with L*-wet (r =0.74), and the relationship was described with a third-degree polynomial equation. Clay, sand, and K content were correlated with L*-wet to a lesser extent, and silt, OM content, FC, WP and ASI were not significantly correlated. The extremely high CaCO3 content of soils would probably mask OM to show its association with L*. The results suggested that the water content of soil is an important variable in this relationship and that prediction of soil fertility from color variables may not be possible due to the high CaCO3 content.