Acil servise lateralize edici nörolojik bulgu ile başvuran hastalarda serum kalp tipi serbest yağ asidi bağlayıcı protein (HFABP) düzeyinin akut iskemik inme tanısındaki değerliliği
Validity of serum heart type free fatty acid binding protein (HFABP) levels in the diagnosis of acute ischemic stroke in patients admitted to the emergency department with lateralizing neurological findings.
- Tez No: 703589
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN AKOĞLU, DR. MELİS EFEOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP), miyokardda, beyinde ve bazı organlarımızda bulunur, iskemi halinde hasarlı hücrelerinden dolaşıma hızla salınır. Çalışmamızda başvuru anında serumda ölçülen kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP) düzeylerinin iskemik inme tanısındaki değerliliğini incelemeyi amaçladık. Method:Çalışmamızı toplam 139 hasta ile sonlandırdık. Bu hastaların 111'inde (%79,8) inme var iken 28'inde (%20,2) akut iskemik inme dışında bir inme benzeri durum mevcut idi. 24 saat içinde iskemik inme benzeri bulgular ile acil servise başvuran hastalardan başvuru anında alınan plazma örneklerinde H-FABP düzeylerini inceledik. Sonuç: Çalışmamızdaki 139 hastanın inme olan ve olmayan gruplarda medya değerleri sırasıyla 2,6 ve 2,2 olup aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p=0,120). HFABP düzeyinin inme olup olmaması açısından ayırt ettirici tanısal değerliliği ROC analizi ile değerlendirilmiştir H-FABP'nin inme varlığını ayırt etme yönünden doğruluğu 0,60 (Eğri Altında kalan Alan [EAA], %95 GA: 0,51 ila 0,68) olup istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0,119). Tartışma: Çalışmamız sonucunda, plazma H-FABP düzeyinin akut iskemik inmeyi düşündüren bulgularla acil servise başvuran hastalarda iskemik inmeyi diğer patolojilerden ayırt etmek için kullanılabilecek bir belirteç olmadığını belirledik.
Özet (Çeviri)
Purpose: Heart-type fatty acid binding protein (H-FABP) is found in myocardium, brain and some organs, and is rapidly released from damaged cells into the circulation in case of ischemia. In our study, we aimed to examine the value of heart-type fatty acid binding protein (H-FABP) levels measured in serum at the time of admission in the diagnosis of ischemic stroke. Method: Our study included 139 patients with acute ischemic stroke 111 (%79,8) and 28 control subjects who had a stroke-like condition. We analyzed H-FABP levels in plasma samples taken at the time of admission from patients who applied to the emergency room with findings similar to ischemic stroke within 24 hours. Conclusion: In our study, the media values of 139 patients with and without stroke were 2.6 and 2.2, respectively, and there was no statistically significant difference between them (p = 0.120). The distinctive diagnostic value of the HFABP level in terms of stroke or not was evaluated by ROC analysis. it is not statistically significant (p = 0,119). Discussion: As a result of our study, we determined that plasma H-FABP level is not a marker that can be used to differentiate ischemic stroke from other pathologies in patients presenting to the emergency department with findings suggesting acute ischemic stroke