KSHAL: A web-based innovative software alternative for maritime logistics
KSHAL: Denizcilik lojistiği için web tabanlı yenilikçi bir yazılım alternatifi
  1. Tez No: 703608
  2. Yazar: KEREM ŞAHİNBOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKUT AKKARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 500
Özet
20. yüzyıl, iş dünyasındaki kritik değişikliklerin sayısında bir evrimsel sıçrama taşıydı. Teknolojik yenilikler sadece günlük hayatımıza yayılmakla kalmadı, aynı zamanda üretim sistemlerini, tedarik zincirlerini, gümrük otoritelerinin bağlantılarını, b2b, c2c ticari faaliyetlerini ve benzerlerini entegre eden akıllı sistemlerin yükselişini de tetikledi. Tedarik zincirleri, tanımlanmış tüm parametreleri etkin bir şekilde analiz ederken, kurumsal girdilerin verimliliğini kontrol ederek ve hem karlılığı hem de müşteri memnuniyetini artırarak karar alma hızını yükselten bu yarışta lider pozisyonunu alan başlıca endüstriler arasında yer aldı. Artış, akıllı teknolojik sistemlerin ortaya çıkmasıyla sektörün içinden geldi. İnternet, bu güçlenmeyi daha görünür ve daha yaygın hale getirirken, birlikte yeni zorluklar ve fırsatlar da sağladı. Nesnelerin İnterneti, neredeyse tüm üretim ve hizmet tedarik eden kuruluşların gündeminde popüler bir konu haline geldi. Kötürüm, eski tip yazılım sistemleri, şirketlerin lider olmalarına yardımcı olan mobil veya web tabanlı, tamamen entegre çok dilli platformlara dönüştü. Akıllı sistemler dünya pazarlarında yeni rekortmen şirketler ortaya çıkattı . Bu tez, şirketlerin karmaşık altyapı sorunlarını basitleştirirken sürdürülebilir kârlılığa katkı sağlayan, web tabanlı, alt yapı gereksinimleri yönünden hafif, bütçe açısından hesaplı, basit arayüzü sayesinde kullanıcı dostu bir projenin hayata geçirilmesini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Web tabanlı bir denizcilik yazılımı alternatifi olarak KSHAL projesi, tüm yazılım geliştirme adımlarını bir arada sunanmayı amaçlayan bir araştırma olarak, planlama, tasarım, kodlama, yayınlama ve ticarileştirmenin iyi bir örneği olarak bu tezin odak noktası olacaktır.
Özet (Çeviri)
The 20th Century was a milestone of evolutionary jumps in the number of critical changes in the business world. Technological innovations have not only been sparkled into our daily lives but also triggered the rise of intelligent systems that are integrating production systems, supply chains, customs authorities, b2b, c2c commercial activities and such. The boost of change came within the companies by the push of innovative technological systems. The internet made this jump more visible and widespread while providing new challenges and opportunities together. Dull software systems evolved into mobile or web-based, fully integrated multilingual assets that helped companies become new winners, or by another name,“record breakers”in the world markets. This thesis aims to enlighten the necessity of shifting companies to upgrade their software infrastructure into web-based, lightweight, budget-wise, feasible, innovative platforms that can create sustainable profitability while simplifying complex organizational problems. KSHAL project, a web-based maritime software alternative, will be the focal point of this thesis as an excellent example of planning, designing, coding, deploying and commercializing the whole software development process in one go.