Çokuluslu proje ekiplerinde taraflar arası kültürel farklılıklardan kaynaklanan iletişim çatışmaları yönetimi: Kayıp Annem 2 projesi örneği
Management of communication conflicts based on cross-cultural differences in multinational teams: Finding Mother 2 project research
- Tez No: 703654
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Küreselleşme ile birlikte işletmelerin çokuluslu hale dönüşme eğilimi, kültürel paylaşım alanlarının artışına neden olurken, farklı yapıdaki ekiplerle bir arada çalışmayı ve bu ekipler içerisindeki kültürel farklılıklarla baş edebilmeyi gerektirmektedir. Farklı kültürlerden gelen bireylerin birbirlerini daha iyi anlayabilmeleri ve ortak bir amaç için çaba gösterebilmeleri için, genel hatları ile birbirlerini tanıyabilmeleri, kültürlerinin verdiği iletişim unsurlarını çözümleyebilmeleri gerekir. Çokuluslu ekiplerde kültürlerarası farklılıklardan kaynaklanan iletişim çatışmalarının yönetimini inceleyen bu araştırmada Kayıp Annem 2 projesi çokuluslu proje film ekibi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular, öncelikle ekibin yapısı hakkında bilgiler sunmuş, bu bilgiler doğrultusunda da incelenen ekibin yaşadığı iletişim çatışmaları hem kültürel farklılıklar hem de dil bariyeri kaynaklı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular da alanyazındaki kültürel boyutlar ve yönetim modelleri ile ilişkilendirilerek çokuluslu ekiplerin etkin ve başarılı çalışmaları için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The tendency of business to be multinational in the context of globalization leads to an increase in the areas of cultural exchange, requires working with teams of different structures and the ability to cope with cultural differences within these teams. In order for people from different cultures to better understand each other and strive for a common goal, they must know each other in general terms and be able to analyze the elements of communication given by their cultures. In this research, which examines the management of communication conflicts arising from intercultural differences in multinational teams, semi-structured interviews were conducted with the multinational project film crew of the Finding Mother 2 project. The findings obtained primarily gave information about the structure of the team, and it was revealed that the communication conflicts experienced by the team examined in the light of this information caused both cultural differences and language barriers. These findings were associated with the cultural dimensions and management models in the literature and suggestions were made for the effective and successful work of multinational teams.