Çokuluslu proje ekiplerinde kültürlerarası farklılıkların yönetimi ve Marmaray Projesi örneği
Cross-cultural diversity management in multinational project teams and Marmaray Project case
- Tez No: 287937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ULUKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüz işletmeleri, küreselleşmenin de etkisiyle hızla çokuluslulaşma eğilimindedirler. Bunun sonuçlarından bir tanesi de değişen ekip yapıları ve iş ortamlarının çok kültürlü hale gelmesidir. Literatürde yer alan araştırmalara göre, ekiplerin verimli bir şekilde çalışabilmesi için, çok kültürlü ortam dikkate alınarak uygun yönetim teknikleri uygulanmalıdır.Bu çalışmada, çokuluslu proje ekiplerinde, kültürlerarası farklılıkların etkisi ve bu farklılıkların yönetimi süreci incelenmektedir. Araştırmada öncelikle çokuluslu proje ekipleri ve kültürlerarası farklılıklar ele alındıktan sonra, bu farklılıkların ekiplerdeki yönetim sürecine ilişkin uygulamaları ve bu uygulamaların sonuçları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın uygulama bölümü için, çokuluslu ekiplerle çalışan bir işletmede, çokuluslu ekip üyeleriyle görüşülmüş, bu görüşmeler doğrultusunda ortaya çıkan durum, literatür doğrultusunda değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında, literatürde yer alan bazı yönetsel uygulamaların sonuçlarını destekler nitelikte verilere ulaşılmış, söz konusu veriler değerlendirilerek kapsamlı bir analiz ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Today?s businesses tend to multinationalize mostly as a result of globalization. One of the results of this, is changing team structures and workplaces that becomes multinational. According to studies in literature, feasible management tecnics should be applied for team effectiveness.In this study, the effect of cross-cultural diversities on multinational project teams and the management of these differences has been analiyzed. Firstly, multinational project teams and cross-cultural diversity have been studied, than applications corresponding the management process in teams and the results of these applications have been tried to introduced. For the application of this study, multinational team members who work for a multinational organization, have been interviewed; and the emerging situation has been analyzed in accordance with the literature. As the result, the data that support some managerial applications have been reached and a compherensive analyse has been introduced by the searching data.