Vatan Sevgisi ve Türk Yurdu dergisi (1911-2020)
Patriotism and Türk Yurdu jounal (1911-2020)
- Tez No: 703658
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 297
Özet
Türk milliyetçiliği anlam bakımından tarih boyunca süregelen bir anlayış olup, Türk milliyetçiliğinin izlerini ilk yazılı Türk kaynaklarında bulmak mümkündür. Fransız İhtilali'nden sonra dünyanın her yerine milliyetçilik anlayışları, çeşitli milletlerin ayaklanmasıyla çok uluslu devletlere ciddi zararlar vermiştir. Osmanlı Devleti de bu ayaklanmaları durdurabilmek için çeşitli reformlar düzenlemiş aynı zamanda da Osmanlı entelektüelleri çeşitli fikirler sunarak, fikir akımlarını ortaya çıkarmışlardır. Fakat bu düzenlemeler milliyetçilik ateşini tam olarak söndürememiştir. 20. yüzyıl başlarında gelişen Türkçülük fikri ile birlikte çeşitli yayınlar ortaya çıkmıştır. Bu yayınların ve fikirlerin sahibi olan önemli düşünürler çeşitli kurum-kuruluş etrafında buluşmuşlardır. Tezimizin de ana konusu olan bu kurum, Türk Ocağı ve kurumun bünyesinde olan Türk Yurdu Dergisi, Türk milletinin faydasına çalışıp, bugün de faaliyetlerine devam etmektedir. Bu eserin birinci bölümünde Türk Ocağı'nın tarihi analizi, faaliyetleri ve Türk Ocağı'nın sembolü olan Türkçülük kavramının gelişmesinden bahsedildi. İkinci bölümde Türk Yurdu Dergisi'nin tarihi, içeriği ve faaliyetleri incelendi. Son olarak da üçüncü bölümde Türk Yurdu Dergisi'nde 1911-2020 yılları arasında vatan sevgisi ile ilgili yayınlanan önemli gördüğümüz bilimsel makalelerin geniş bir özeti yapıldı.
Özet (Çeviri)
Turkish nationalism is an understanding that has continued throughout history in terms of meaning, and it is possible to find the traces of Turkish nationalism in the first written Turkish sources. The understanding of nationalism that swept the world after the French Revolution caused serious damage to multinational states with the uprising of various nations. The Ottoman State also organized various reforms in order to stop these rebellions, and at the same time, Ottoman intellectuals brought out various ideas and currents of thought. However, these regulations could not fully quench the fire of nationalism. Various publications have emerged with the idea of Turkism that developed at the beginning of the 20th century. Important thinkers who own these publications and ideas have gathered around various institutions and organizations. This institution, which is the main subject of our thesis, the Türk Ocağı and Türk Yurdu Journal, which is within the body of the institution, works for the benefit of the Turkish nation and continues its activities today. In the first part of this work, the historical analysis and activities of the Türk Ocağı and the development of the concept of Turkism, which is the symbol of the Türk Ocağı, was mentioned. In the second part, the history, content and activities of Türk Yurdu Journal were examined. Finally, in the third section, a comprehensive summary of the scientific articles published in Türk Yurdu Journal between 1911-2020 about the patriotism was made.