Kronik bel ağrılı hastalarda görülen ağrı, fiziksel engellilik, anksiyete ve depresyonun yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of pain, physical disability, anxiety and depression on quality of life in patients with chronic LOW back pain
- Tez No: 703672
- Danışmanlar: UZMAN IŞIK GÖNENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda kronik bel ağrısı (KBA) olan bireylerin olmayanlara göre ağrı düzeyini tespit etmek, fiziksel engellilik seviyesini saptamak, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile yaşam kalitesini değerlendirerek KBA olanlarda bu değerlerin arasındaki ilişkileri incelemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Kesitsel tipteki çalışmamız 01.02.2021-01.05.2021 tarihleri arasında, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği Polikliniklerinde yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uyan KBA olan ve olmayan 108'er kişiye sosyodemografik bilgi formu, Kısa Form McGill Ağrı Anketi (KFMAA), Revize Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi (OEİ), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HAD), Kısa Form-36 (SF-36) ölçeği testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In our study, it was aimed to determine the pain level to determine the level of physical disability, to evaluate the anxiety and depression levels and quality of life of individuals with chronic low back pain (CLBP) compared to those without it, and to examine the relationships between these values in those with CLBP. MATERIAL AND METHOD: Our cross-sectional study was carried out between 01.02.2021 and 01.05.2021, in the Family Medicine Outpatient clinics at Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital of the University of Health Sciences. Sociodemographic information form, Short Form McGill Pain Questionnaire (SF-MPQ), Revised Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (ODI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HAD), Short Form-36 (SF-36) scale tests were applied.