Türkiye'de ve seçilmiş bazı ülkelerde finansal işlemler üzerindeki mali yükümlülükler ve Türkiye için bazı öneriler
Financial liabilities on financial transactions in Turkey and some selected countries and some suggestions for Turkey
  1. Tez No: 703695
  2. Yazar: ÖKKEŞ KISA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANATAY HACIKÖYLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Finansal serbestleşmenin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için ekonomik büyümenin sağlayıcısı olacağı düşüncesi nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, finansal serbestleşme akımına katılmış ve sermaye üzerindeki mali yükümlülükleri azaltmışlar ya da kaldırmışlardır. Ancak finansal serbestleşme hareketi, bütün ülkeler için olumlu sonuçlar ortaya koymamış ve ilgili ülkelerin ekonomilerinin kırılganlıklarını artırmıştır. Ekonomik kırılganlıkları artan ülkelerin kriz yaşaması durumunda, küreselleşme nedeniyle de diğer ülkelerin de krizlerden etkilenmesi kolaylaşmıştır. Bu nedenle finansal serbestleşmenin ve küreselleşmenin, ekonomilere verdiği olumsuz etkiyi minimize etmek amacıyla finansal işlemler üzerine mali yükümlülüklerin yüklenmesinin, var olan sorunlara çözüm üreteceği düşünülmeye başlanılmıştır. Birçok ekonomist, finansal işlemler üzerine yüklenecek mali yükümlülükler hakkında yazılar yazmış ve birçok ülke de krizlerle karşılaşmamak için değişik şekillerde vergiler ya da farklı yükümlülükler uygulamıştır. Bu çalışmada, finansal kurumlar, finansal işlemler, finansal işlemler üzerindeki yükümlülüklerin amacı, ekonomistlerin yapmış oldukları öneriler ve Türkiye'de ve seçilmiş bazı ülkelerde finansal işlemler üzerindeki mali yükümlülükler incelenmiştir. Sonuç kısmında ise Türkiye için bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the idea that financial liberalization would be the enabler of economic growth for both developed and developing countries, developed and developing countries joined the financial liberalization flow and reduced or abolished financial obligations on capital. However, the financial liberalization movement did not produce positive results for all countries and increased the fragility of the economies of the relevant countries. In the event that countries with increasing economic fragility experience a crisis, it has become easier for other countries to be affected by the crises due to globalization. For this reason, it has been started to think that imposing financial obligations on financial transactions in order to minimize the negative effects of financial liberalization and globalization on economies will provide solutions to existing problems. Many economists have written about the financial obligations to be imposed on financial transactions, and many countries have applied different forms of taxes or different obligations to avoid crises. In this study, financial institutions, financial transactions, the purpose of liabilities on financial transactions, the suggestions made by economists and financial liabilities on financial transactions in Turkey and some selected countries are examined. In the conclusion part, some suggestions were made for Turkey.