Sürülebilir çilek kreması üretimi
Production of spreadable strawberry cream
  1. Tez No: 703707
  2. Yazar: HANAD MOHAMED ADEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, liyofilize çilek kullanılarak yeni bir ürün olarak sürülebilir nitelikte bir çilek kreması geliştirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla beş farklı dolgu maddesi/hacim artırıcı ajanı (polidekstroz, maltodekstrin, inülin, modifiye nişasta, buğday nişastası) kullanılmıştır. Üretilen çilek kremalarının hızlandırılmış yağ ayrılması, su aktivitesi, tekstürel özellikleri (sürülebilirlik ve yapışkanlık), reolojik özellikleri, parçacık boyut dağılımı, renk özellikleri ve duyusal özellikleri analiz edilmiştir. Hızlandırılmış yağ ayrılması değerleri %12,77 ile 15,00, su aktivitesi değerleri 0,365-0,380, sürülebilirlik değerleri 21,54-103,99 gs, yapışkanlık değerleri, -18,61 ile -60,00 gs ve görünür viskozite değerleri 3,75-5,99 Pa.s aralığında değişim göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to develop a strawberry spread as a new product using lyophilized strawberries. For this purpose, five different fillers/bulking agents (polydextrose, maltodextrin, inulin, modified starch, wheat starch) were used. Accelerated oil separation, water activity, textural properties (spreadability and stickiness), rheological properties, particle size distribution, color properties and sensory properties of the produced strawberry spreads were analyzed. Accelerated oil separation values varied in the range of 12.77-15.00%, water activity values 0.365-0.380, spreadability values 21.54-103.99 gs, stickiness values between -18.61 and -60.00 gs and apparent viscosity values 3.75-5.99 Pa.s.