Bilgisayar destekli dil öğretiminde yazılım değerlendirme
  1. Tez No: 43734
  2. Yazar: M.CANAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ ŞENİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Yabancı dil eğitimi, Türkiye'de üzerinde önemle durulan eğitim alanlanndan biridir. Yabancı dil eğitimini daha ileri seviyeye çıkarabilmek için pek çok çalışma yapılmaktadır. Bilgisayar destekli öğretim de bu çalışmalardan birisidir. Yabancı dil öğretiminin temel ilkeleri ele alındığında bilgisayar destekli öğretim tekniğinin kullanılmasında bir sakınca olmadığı tam tersine bu yaklaşımın yabancı dil öğretimine önemli katkılar sağlayabilecek potansiyele sahip olduğu görülmektedir. Bilgisayar Destekli Dil öğretimi (BDDÖ) çalışmaları yabancı dil öğretimi için destek sağlayacak nitelikte olmasına rağmen, bu çalışmaların yetersiz kaldığı ya da istenen düzeye ulaşmadığı görülmektedir. Türkiye'de Bilgisayar Destekli Öğretim çalışmalarının henüz yeni olmasından kaynaklanan birtakım sorunların yaşanması doğaldır. Bu çalışmada BDDÖ sorunlarının çözümü için yapılan çalışmalara destek sağlanması amaçlanmıştır. Türkiye'de BDDÖ programlarında, diğer ders yazılımlannda olduğu gibi bir standart sorunu yaşanmaktadır ve BDDÖ'ne yönelik kaliteli ders yazılımlarının üretilmesine ihtiyaç vardır. Ayrıca piyasada satılmakta ve kullanılmakta olan BDDÖ programlarının seçiminde doğru karar verebilmek için programların değerlendirilmesine yönelik belirli kriterlerin saptanması gerekir. Üretilen programların ihtiyaca ve amaca yönelik olup olmadığı değerlendirilmelidir. özellikle tasarım ve üretim sırasında yapılan değerlendirmeler, tasanmcıya, üretilen programdaki eksiklik ve hatalan düzeltme şansı yaratacaktır. Yapılan değerlendirmeler, daha kaliteli bir yazılım üretme konusunda oldukça etkili olacaktır. Daha kaliteli yazılım üretme ve üretilmiş yazılımların seçimi ile ilgili çalışmaları desteklemek üzere yapılan mdeğerlendirmeler büyük ölçüde yarar sağlayacaktır. BDDÛ yazılımında bulunması gereken nitelikleri içeren bir formun oluşturulması BDDÛ yazılımı üretme konusunda çalışmak isteyenler için de bir kılavuz niteliği taşıyacaktır. Bu çalışma kapsamında, BDDÖ konusunda bir standart oluşturmak üzere bir yazılım değerlendirme formu oluşturulmuştur. Form, yazılım geliştirme sürecinde tasanmcı tarafından kullanılabileceği gibi üretilmiş yazılımlar arasından kaliteli olanı ve ihtiyacına cevap verecek nitelikte olanı seçmek amacıyla da kullanılabilir. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY Language Learning is an aspect of education on which great emphasis is given and considerable studies have been made to bring it to the desired level in Turkey. Computer-Asisted Instruction is one of this studies. CAI is found to be supportive rather than contradictory to the basic principles of foreign language learning. Although Computer-Asisted Language Learning (CALL) studies are quite supportive, they are not yet satisfactory. Because CAI studies are quite new, problems naturally arise. In this study it intended to contribute to the studies to solve problems of CALL Standardization problems in CALL courseware are evident in Turkey and CALL oriented quality courseware is on strong demand. A criteria for selection and evaluation of the courseware in the market is also needed. It is needed to determine if a courseware meets the needs and aims of a user. Espacially evaluation during instructional design and courseware development will give the designer an opportunity to see and corret his/her mistakes. Evaluation will be guiding for better courseware development. Evaluation to support studies for better quality courseware development and selection of courseware will be quite helpful. A form that includes the qualifications of a CALL courseware will serve as a guide for courseware developers as well. To set up standarts for CALL, a courseware evaluation form has been developed. The form is expected to be useful for instructional designer during couseware development. It can also be used for selecting quality and need assessed couseware.