Hümik asit uygulamasının miskantus (Miscanthus × giganteus)'un kuraklığa toleransı üzerindeki etkisi
The effect of humic acid application on drought tolerance of miscantus (Miscanthus × giganteus)
- Tez No: 703723
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KUŞVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Kuraklık, bitki büyüme ve gelişimi ile bitkisel üretimi sınırlandıran en önemli çevresel faktörlerden birisidir. Bu çalışma, farklı sulama seviyeleri altında ([%100 sulama (S0-kontrol), %75 sulama (S1), %50 sulama (S2), %25 sulama (S3), %0 sulama (S4)] hümik asit (HA) uygulamasının miskanthus (Miscanthus x giganteus)'un kuraklığa tolerans üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla; sera koşullarında plastik saksılarda, 2019 yılında 58 gün süreyle, tesadüf parselleri deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada; farklı sulama seviyeleri bitki gelişimini değişen oranlarda olumsuz yönde etkilemiş, bitki büyüme parametreleri (bitki boyu, sap kalınlığı, yaprak eni, yaprak sayısı ve alanı, yaprak, sap, kök yaş ve kuru ağırlıkları) bakımından kontrol bitkilerine oranla %3-86 arasında azalma meydana gelmiştir. Bununla birlikte, hümik asit uygulamaları bitkilerin kuraklık stresine toleransını artırmış ve büyüme parametrelerinde kontrol bitkilerine oranla ortaya çıkan azalma %7-45 düzeyinde kalırken, HA uygulanmayan bitkilere göre ortalama %8-34 oranında iyileşme sağlamıştır. Farklı sulama seviyeleri fizyolojik parametreler (YOSİ, YSP, MZİ ve Klorofil) üzerinde de benzer etkiye sahip olmuş ve kontrol bitkilerine kıyasla %1-278 arasında azalma meydana gelmiştir. Hümik asit uygulamaları fizyolojik parametreler bakımından da olumlu etkide bulunmuş ve kontrol bitkilerine göre ortalama %9-61 arasında azalma tespit edilirken, HA uygulanmayan bitkilere göre ortalama %11-33 oranında iyileşme sağlamıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; hümik asidin miskantus'ta kuraklığa tolerans bakımından etkin olduğu ve kullanımının stresin etkisini hafifletici yönde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Drought is one of the most important environmental factors limiting plant growth, development and plant production. This study was conducted to determine drought tolerance of the effects of humic acids under different irrigation levels ([100% irrigation (S0-control), 75% irrigation (S1), 50% irrigation (S2), 25% irrigation (S3), 0% irrigation (S4)]) in miscanthus (Miscanthus x giganteus). It was carried out in plastic pots under greenhouse conditions during the 58 days in 2019, according to the randomized plot design with three replications. In the study, different irrigation levels had a negative effect on plant growth at varying rates, and a decrease was observed between 3% and 86% rates when compared to control plants in terms of plant growth parameters (plant height, stem thickness, leaf width, number, and area of leaves, leaf, and stem, root fresh and dry weights). Additionally, humic acid treatments improved plants' resistance to drought stress, and the reduction in growth parameters when compared to control plants stayed between 7% and 45%, while an average improvement of between 8% and 34% was obtained when compared to plants without HA. When compared to control plants, different irrigation amounts had a comparable impact on physiological markers (LRWC, LWP, MII, and Chlorophyll) and reduced between 1% and 278%. Humic acid treatments also showed a beneficial impact on physiological indicators, with an average decrease of 9-61% compared to control plants and an average improvement of 11-33% compared to plants without HA. According to the study, humic acid is helpful in promoting drought tolerance in miscanthus and in alleviating the impacts of stress.