Açık ve uzaktan öğrenmede kurum bağlılığı açısından sosyal ağ kullanımının incelenmesi
Analysis of social network use in open and distance learning in terms of organizational commitment
- Tez No: 703724
- Danışmanlar: PROF. DR. T. VOLKAN YÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırma, açık ve uzaktan öğrenme kurumlarının, kurum bağlılığı açısından sosyal ağlarda öğrenenlerle ne tür etkileşim ve iletişim kurmalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Belirlenen amaç doğrultusunda, etkileşim ve iletişim kuramı (Theory of interaction and communication) ve yetişkin öğrenme kuramı(Andragogy) araştırmanın kuramsal temelini oluşturmaktadır. Belirlenen kuramların ilkeleri, kurum bağlılığı çerçevesinde oluşturulan bir matris aracılığıyla kesiştirilmiştir. Böylece, çalışma sürecinde alan uzmanlarına yönlendirilecek olan araştırma soruları elde edilmiştir. Çalışmaya gönüllü olarak katılan alan uzmanlarına yönlendirilen araştırma sorularına verdikleri yanıtlar, NVIVO12 paket programı aracılığla analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ana temalar ve alt temalar elde edilmiştir. Kurumların sosyal ağlarda öğrenen bağlılığı açısından öğrenenlerle ne tür etkileşim ve iletişim içerisinde olmaları gerektiği alan uzmanlarının görüşleri neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular alanyazını desteklemesi bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the type of interaction and communication that open and distance learning institutions should have with their learners in social networks with respect to organizational commitment. Accordingly, the theoretical foundation of the research is based on the theory of interaction and communication and andragogy. The principles of these theories have been intersected on a matrix developed within the framework of organizational commitment. As a result, research questions to be directed to field experts have been formulated. The responses of field experts who voluntarily participated in the study have been analyzed via NVIVO12 program. Main and sub-themes have emerged following the data analysis. The type of communication and interaction that open and distance learning institutions should have with the learners in social networks in terms of student engagement has been identified in line with expert opinions. The research findings are considered significant as they support the relevant body of literature.