An analysis of international trade flows of Turkey with gravity model
Türkiye'nin dış ticaret akımlarının çekim modeli ile analizi
  1. Tez No: 703722
  2. Yazar: İREM ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DAĞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz dünyasında kapalı ekonomiyi benimseyen ülke bulunmamaktadır. Bunun sebebi ülkeleri birbirleriyle ticaret yapmaya iten birçok faktörün varlığıdır. Söz konusu faktörler uluslararası ticaret literatüründe çeşitli dış ticaret teorilerinin oluşmasına neden olmuştur. Bu teoriler Klasik, Neo-klasik ve Yeni Dış Ticaret Teorileri olarak sıralanabilir. Klasik teoriler Adam Smith'in Mutlak Üstünlükler Teorisi ile Ricardo'nun Karşılaştırmalı Üstünlükler Teorisinden oluşmaktadır. Neo-klasik dış ticaret teorileri Heckscher(1919) ve Ohlin(1933)'in katkılarıyla ortaya çıkmıştır. Bu teori, Heckscher-Ohlin Model ya da Faktör Donatımı teorisi olarak adlandırılmaktadır. Yeni dış ticaret teorileri ise Nitelikli İşgücü Teoremi (Keesing,1966), Teknoloji Açığı Teoremi (Posner, 1961), Ürün Dönemleri Teorisi (Vernon, 1966), Linder Teorisi (Linder, 1961), Ölçek Ekonomileri (Krugman, 1980), Krugman Modeli (Krugman, 1979), Karşılıklı Damping Modeli (Brander ve Krugman, 1983), ve Çekim Modeli (Tinbergen, 1962) olarak sıralanabilir. Yeni dış ticaret teorileri içerisinde yer alan çekim modeli günümüz dünyasında ticareti etkilen faktörlerin modelde test edilebilmesi sebebi ile genellikle teorik ve ampirik çalışmalara konu olmuştur. Özellikle temel değişken olan gelir düzeyi ve mesafenin dış ticaret üzerindeki önemli etkisi farklı gelir düzeyine sahip ülke gruplarındaki dış ticaretin yapısının incelenmesini gerekli kılmaktadır. Bu nedenle çalışmada, 2003-2019 dönemi için Türkiye'nin farklı gelir grupları ile olan ticaret akışlarının çekim modeli çerçevesinde analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda, ihracat ve ithalat olmak üzere iki ayrı denklemde 25 düşük gelirli ülke, 39 orta-düşük gelirli ülke, 44 orta-yüksek gelirli ülke ve 57 yüksek gelirli ülke olmak üzere toplam 165 ülke analize dahil edilmektedir. Çalışmada, çekim denkleminin yapısında hem yatay kesit hem de zaman boyutu olduğu için panel veri yöntemi tercih edilmektedir. Bu çalışmada, dış ticaret partnerleri ile sıfır ticaret akışlarının varlığından ve diğer ekonometrik sorunlara karşı daha analitik sonuçlar vermesinden dolayı PPML model ile analiz edilmesi literatüre farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, there is no country that adopts a closed economy. The reason for this is the existence of many factors that push countries to trade with each other. These factors have led to the formation of various trade theories in the international trade literature. These theories can be listed as Classical, Neo-classical and New International Trade Theories. Classical theories consist of Adam Smith's Theory of Absolute Advantages and Ricardo's Theory of Comparative Advantages. Neo-classical foreign trade theories emerged with the contributions of Heckscher (1919) and Ohlin (1933). This theory is called the Heckscher-Ohlin Model or Factor Equipment theory. New international trade theories can be listed as Qualified Labour Model (Keesing, 1966), The imitation lag hypothesis (Posner, 1961), The product cycle model (Vernon, 1966), The Linder Theory (Linder, 1961), Economies of scale (Krugman, 1980), The Krugman Model (Krugman, 1979), The reciprocal dumping model (Brander and Krugman, 1983), and the Gravity Model (Tinbergen, 1962). The gravity model, which is among the new international trade theories, has been the subject of theoretical and empirical studies since the factors affecting trade in today's world can be tested in the model. In particular, the important effect of income level and distance, which are the main variables, on international trade necessitates the examination of the structure of foreign trade in country groups with different income levels. For this reason, this study aims to the trade flows of Turkey with different income groups in the period 2003-2019 within the framework of the gravity model. For this purpose, a total of 165 countries, including 25 low-income countries, 39 middle-low-income countries, 44 middle-high-income countries and 57 high-income countries, are included in the analysis in two separate equations: export and import. In the study, the panel data method is preferred since there are both cross-section and time dimensions in the structure of the gravity equation. It is expected from this study to introduce a new perspective to literature by analysing international trade flows with PPML model since it has zero trade flows, robust for econometric problems and gives better results when compare to other estimation methods.