Molecular detection of adherence and biofilm formation of Staphylococcus aureus isolated from burn wound patients
Yanık yaralı hastalardan izole edilen Staphylococcus aureus'larda tutunma ve biyofilm oluşumunun moleküler tespiti
- Tez No: 703725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN BOZKURT, PROF. DR. MOHAMMED SHAMKHİ JEBUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmaya elli yanık yara enfeksiyonu örneği dahil edildi. Ekim 2020-Şubat 2021 döneminde ciddi yanık yarası olan hastanelerde yatan hastalardan örnekler toplandı ve örnekler Al-Shaheed Ghazi Al-Hariri Hastanesi ve Irak/Bağdat'taki İhtisas Yanık Hastanesi'nden alındı. Bakteriyel ajanları tanımlamak için spesifik kültür ortamı, mikroskobik inceleme ve biyokimyasal testler kullanıldı. Veriler SPSS versiyon 23 kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi. Sonuçlar, S. aureus 18 (%28,0), S. epidermidis 5 (%8,0), Pseudomonas aeruginosa 14 (%22,0), Klebsiella pneumoniae 15 (%23,4), Escherichia coli 6 (%9,4), Acinetobacter baumannii 3 (%4,7), S. pseudintermedius 1 (%1,5), S. chromogenes 1 (%1,5) ve S. haemolyticus 1 (%1,5) olmak üzere 64 bakteri izolatı olduğunu gösterdi. S. aureus izolatlarında, 2 (%11,1) suş orta biyofilm oluşturma, 7 suş (%38,9) zayıf biyofilm oluşumu gösterirken 9 suş (%50,0) biyofilm oluşumu göstermemiştir. PCR teknolojisi ile icaA, icaB, icaC ve icaD genleri tespit edildi ve bu genlerin yaygınlığına ilişkin moleküler inceleme sonuçları icaA 11 (%61,1), icaB 13 (%72,2), icaC 9 (%50,0) ve icaD 9 (%50,0) olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, fifty samples of burn wound infections were included. Specimens were collected from patients who were staying in hospitals with severe burn wounds during the period from October 2020 to February 2021, and specimens were taken from Al-Shaheed Ghazi Al-Hariri Hospital and the Specialized Burns Hospital in Iraq/Baghdad. Specific culture media, microscopic examination, and biochemical tests were used to identify the bacterial agents. The data was statistically analyzed by using the SPSS, version 23. The results showed 64 bacterial isolates, which were S. aureus 18 (28.0%), S. epidermidis 5 (8.0%), Pseudomonas aeruginosa 14 (22.0%), Klebsiella pneumoniae 15 (23.4%), Escherichia coli 6 (9.4%), Acinetobacter baumannii 3 (4.7%), S. pseudintermedius 1 (1.5%), S. chromogenes 1 (1.5%), and S. haemolyticus 1 (1.5%). From S. aureus isolates, while 2 (11.1%) strains showed moderate to producing biofilm and 7 (38.9%) strains showed weak biofilm formation, 9 (50.0%) showed nostrains, non-biofilm formation. PCR technology was used to detect icaA, icaB, icaC, and icaD genes, and the results of molecular examination of the prevalence of these genes were icaA 11 (61.1%), icaB 13 (72.2%), icaC 9 (50.0%) and icaD 9 (50.0%).