Hemodiyaliz hastalarında renal osteodistrofinin radyolojik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
The evaluation of renal osteodystrophy in patients on hemodialysis by biochemical and radiological methods
- Tez No: 703764
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE ÜNLÜ AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK Ankara Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada kronik böbrek yetmezliği olan olgularda renal osteodistrofinin erken tanısında faydalı olabilecek radyolojik ve biyokimyasal parametreleri prospektif olarak araştırmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Kronik böbrek yetmezliği nedeni ile hemodiyalize giren 50 olgu ve dahil edildi. Böbrek problemi ve kemik hastalığı olmayan 30 olgu kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Serum kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, β2−microglobulin (β2 m), osteokalsin (BGP), intact parathormon (iPTH) seviyeleri ölçüldü. Her iki grupta sağ el grafileri magnifiye teknikle çekildi. Lomber vertebra ve femur boyun kemik mineral yoğunluğu (KMY) DEXA yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Olgularımızın ortalama hastalık süresi 8,38±5,61 yıl, diyalize girme süresi 6,9±4,01 yıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We planned this study in order to evaluate the radiological and biochemical parameters that may be useful in the early diagnosis of renal osteodystrophy in the patients with chronic renal failure, prospectively. Meterial and Methods: In this study, 50 cases on hemodialysis due to chronic renal failure were included and 30 cases without renal and bone pathology were included as control group. Serum levels of calcium, phosphate, alkalen phosphatase, β2−microglobulin (β2 m), osteocalcin (BGP) and intact parathormon (iPTH) were measured. Right hand graphies of both case and control groups were taken by magnifying techniques. Bone mineral densities (BMD) of lumbar vertebra and femur neck were calculated by DEXA method. Results: The average disease duration and the average of duration of hemodialysis of cases were 8.38±5.61years and 6.9±4.01years, respectively.