Geriatrik bireylerde postür ve solunum egzersizlerinin denge ve vücut farkındalığına etkisi
The effect of posture and breathing exercises on balance and body awareness in geriatric individuals
- Tez No: 703765
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DENİZ KOCAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatrik Fizyoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yaşlı bireylerin sağlığını korumak ve aktif yaşam tarzını benimsetmek için fiziksel aktivite ve egzersizin rolü gittikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışma geriatrik bireylerde postür ve solunum egzersizlerin denge ve vücut farkındalığına etkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmamıza 65 yaş üstü (yaş ortalaması 70,11±5,25 yıl) sağlıklı 80 geriatrik birey dâhil edildi. Bireyler basit randomizasyon yöntem ile egzersiz (n=40) ve fiziksel aktivite danışmanlığı (n=40) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Fiziksel aktivite danışmanlığı grubuna günde 30 dakika yürüyüş yapılması söylendi. Egzersiz grubuna haftada 3 gün günde 1 defa 8 hafta süreyle postür ve solunum egzersizleri verildi. Bireyler tedavi öncesi ve sonrası denge ve vücut farkındalığı açısından değerlendirildi. Fiziksel aktiviteyi değerlendirmek için Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE), yaşam kalitesini değerlendirmek için Genel Yaşam Kalitesi Ölçeği (EQ-5D) ve (EQ-5D) VAS skoru, Vücut farkındalığı için Vücut Farkındalık Anketi (VFA) ve Berg Denge Ölçeği kullanıldı. Çalışmanın bulgularına göre egzersiz ve fiziksel aktivite danışmanlığı grubu için fiziksel aktivite düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir artış olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Tüm ölçümlerde egzersiz ve fiziksel aktivite danışmanlığı grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür (p>0,05). Bu çalışmanın sonucunda egzersiz ve yürüyüşün fiziksel aktivite düzeyleri, bireyin dengesi ve yaşam kalitesi açısından aynı etkiye sahip olduğu, vücut farkındalığı için sadece egzersiz yapan bireylerde fiziksel aktivite danışmanlığı grubuna göre daha yararlı etki gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Geriatrik bireylerde yürüyüş ve egzersiz programlarının fiziksel aktivitenin artırılması, vücut farkındalığının geliştirilmesi ve sağlıklı yaşlanma süreçleri açısından bireylere katkı sağlayacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Reductions in endurance The role of physical activity and exercise gains importance in protecting the health of the elderly and adapting to an active life. This study aims to analyze the effects of posture and breath exercises on the balance and body awareness of geriatric individuals. Individuals were divided into two groups as exercise (n=40) and walking (n=40) by simple randomization method. The walking group members were advised to walk for 30 minutes. Besides, the exercise group members were advised to implement posture and breath exercises one in three days for eight weeks. The individuals were evaluated in terms of their balance and body awareness before the treatment. Physical Activity Scale for the Elderly (PACE) was used to measure the physical activity of the elderly individuals, EQ-5D Quality of Life Scale and EQ-5D VAS score were used to measure the life quality, body awareness questıonnaire (BAQ) and Berg Balance Scale were used to measure the body awareness. According to the findings of the study, It was determined that there was no statistically significant change in balance levels and quality of life for the exercise and walking groups (p>0.05). There was a statistically significant increase in body awareness levels for the exercise group (p0.05). It was observed that there was no statistically significant difference between the exercise and walking groups in all measurements (p>0.05). According to the result, it was concluded that exercise and walking have the same effect in terms of physical activity levels, balance and quality of life of the individual, and that it has a more beneficial effect for body awareness in individuals who only exercise compared to the walking group. We believe that walking and exercise programs in geriatric individuals will increase physical activity, improve body awareness and contribute to healthy aging processes.