İnsan eritrosit karbonik anhidraz izoenzimlerinin bazı antibiyotiklere karşı ilgisi
The Relation of some antibiotics on isoenzymes of carbonic anhyrase obtained from human erythrocytes
  1. Tez No: 70376
  2. Yazar: FATMA ÖZABACIGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ KUŞKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET İnsan eritrositlerinden elde edilen karbonik anhidraz izoenzimlerinin bazı antibiyotiklerle inhibisyon kinetikleri incelenmiştir. Önce eritrosit karbonik anhidraz izoenzimleri (karbonik anhidraz I ve II) afinite kromatografisi ile ayrı ayrı saflaştırıldı. Kinetik çalışmalarda karbonik anhidrazın p-nitrofenil asetatı p-nitrofenole dönüştürmesi esasına dayanan esteraz aktivitesi kullanıldı(pH=7.4). İnsan eritrositlerinden elde edilen karbonik anhidraz izoenzimlerinin Lineweaver-Burk grafiklerinden bulunan ortalama Kj değerleri, Cefozin, Sefoksim ve Klorosüksinat antibiyotikleri kullandığımızda karbonik anhidraz I için sırasıyla, 6.3. 10-3, 4.69. 10“3 ve 1.1 6.1 0'3 karbonik anhidraz II izoenzimi için sırayla 4.16. 10-3, 4.92.10_3ve 4.40.10”3 olarak belirlenmiştir. Yine aynı sırayla karbonik anhidraz I izoenzimi için Isodeğerleri sırasıyla 1.2.1 0-3, 1.30.10“3 ve1. 91.1 0”3 karbonik anhidraz II izoenzimi için 1.25.10"3,1.15.10-3 ve 2.01.1 0-3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Inhibition kinetics of isoenzymes of carbonic anhydrase obtanied from human erythrocytes with some antibiotics have been investigated. Firstly, erythrocyte carbonic anhydrase isoenzymes, carbonic anhyd rase I and n, were purified by affinity chromatography. In the kinetic studies, determination of esterase activity at pH =7.4 was employed, which is based on the conversion of p-nitrophenyl asetate to p-nitrophenol by carbonic anhydrase. When carbonic anhydrase I isoenzyme obtained from human erythrocytes was studied with Cefozin, Sefoksim, and Klorosuksinate antibiotics, average Kj values of the carbonic anhydrase isoenzymes were determined from Lineweaver-Burk plots as Kj values 6.3x1 0“3 M, 4.69x1 0”3 M, and 1.16x10'3 M, respectively. By using the same antibiotics in the same order for carbonic anhydrase II isoenzyme, Kj values were 4.1 6x1 0“3 M, 4.92x1 0”3 M and 4.40x1 0“3 M, respectively. In addition, I50 values for carbonic anhydrase I isoenzyme were 1.20x10-3, 1.30x10-3, and 1,91 x 10”3; and for carbonic anhydrase II isoenzyme were 1.25x10“3, 1.15x10”3, and 2.01 x10'3, respectively.