Bir Hırıstiyanlık çıkmazı olarak gnostisizm
Gnosticism as a Christian predicament
- Tez No: 703770
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN İZNİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Gnostisizmin kökeni ve tarihi üzerine yapılan araştırmalar modern dönem çalışmalarında halen tam olarak çözülememiş bir problemdir. Özellikle Gnostisizmin Hırıstiyanlık dahili bir akım veya Hırıstiyanlık öncesi bir düşünce sistemi olarak ele alınması dinler tarihi araştırmalarında merkezi bir problem olarak kalmaktadır. Bu tezde belli ettiğimiz sorun mevcut iki farklı perspektiften biri üzerinden ele alınıp tartışılmaya çalışılacaktır. Çünkü her iki durum farklı sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bu anlamda tezimizin odak noktası aslında Gnostisizmin Hırıstiyanlıkla karşılaşma zemini ve Hırıstiyanlığın nüvesine hangi yollarla sızması sorunudur. Dolayısıyla ilk önce tarihsel bir süreç olarak Gnostisizmin tarihsel arka planı perspektifinde onun nasıl bir gelişim içerisinde olduğu, senkretik yapısı ve ilk olarak Hırıstiyanlıkla karşılaşma boyutları incelenmiştir. Daha sonra ise Pavlus'la başlamış Gnostisizmin Hırıstiyanlaşma zemini bağlamında, Gnostisizmin Hırıstiyanlık dahilinde nasıl dönüşümler geçirdiği ve Hırıstiyanlığı nasıl Gnostikleştirdiği tartışılmıştır. Anahtar Sözcükler Gnostisizm, Yahudilik, Hırıstiyanlık, Pavlus Mistisizmi, Hellen Sır Dinleri.
Özet (Çeviri)
The research on the origin and history of Gnosticism is an anresolved problem even in modern period research. In particular, the treatment of Gnosticism as an internal movement of Christianity or a pre-Christian thought system remains a central problem in the research of the History of Religions. The important context for us here is that we can take our own issue through one of the two different perspectives available. Because in both cases different results occur. In this sense, the central goal of our thesis is actually the ground of Gnosticism's encounter with Christianity and and the ways in which it infiltrates the core of Christianity. Therefore, We will first examine in the perspective of the historical backgrounds of Gnosticism as a historical process, its syncretic structure and the dimensions of encountering Christianity. Later, in the context of the grounds of Christianization of Gnosticism that started with Paul, we will examine how Gnosticism transformed within Christianity over time and how it Gnosticized Christianity. Key Words Gnosticism, Judaism, Christianity, Pauline Mysticism, Greek Mystery Religions.