Akar alerjisi olan astımlı hastalarda serum interleukinlerinin (IL 13, IL 9, TNF) çalışması
Study of serum interleukins (IL 13, IL 9, TNF) in asthmatic patients with mite allergy
  1. Tez No: 703779
  2. Yazar: HIYAM SAMEER ABDULAMEER AL SAADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA DÖLARSLAN, DR. SUAAD ALMASS BRAKHASS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Astım, klinik hastalık progresyonunun çevresel faktörlerden etkilendiği, solunum yoluhava yollarının genetik bir inflamatuar hastalığı sorunudur. Genellikle eozinofil infiltrasyonu ile birlikte kronik hava yolu inflamasyonu, astımın ayırt edici özelliklerinden biridir. Çoğu astımlı, şiddetine göre geleneksel tıpla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir, ancak bazı aşırı durumlarda, uzun süreli tedavi ile bile astım kontrolsüz kalır ve buna 'dirençli astım' denir. Artmış Th2-tipi yanıtlar, eozinofil aktivasyonu ve alerjik reaksiyonlar tarafından üretilen astımdaki hava yolu inflamasyonunun moleküler yolakları bilgisine dayalı olarak, şiddetli dirençli astım için biyolojik temelli yeni bir terapi stratejisi oluşturulmuştur. Astımı tedavi etmek için onaylanan ilk biyolojik preparasyon, insanlaştırılmış anti-insan IgE antikoruydu (anti-IgE; omalizumab). AntiIgE ile tedavi (anti-IgE tedavisi), klinik kanıtlara dayalı olarak 2009'dan beri yetişkinlerde ve 2012'den beri çocuklarda şiddetli alerjik astım için yeni bir tedavi seçeneği olarak kabul edilmiş ve %60 etkililik oranına sahip olduğu gösterilmiştir. TH2 sitokin ailesinin interlökin (IL)-9 ve IL-13'ünün yakın zamanda mukozal bağışıklığın ve atopik astıma duyarlılığın belirlenmesinde anahtar bir bileşen olduğu öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Asthma is a problem of a genetic inflammatory disease of the respiratory tract-airways in which clinical disease progression is influenced by environmental factors. Chronic airway inflammation, usually with eosinophil infiltration, is one of the hallmarks of asthma. Most asthmatics can be successfully treated with conventional medicine according to their severity, but in certain extreme cases, even with prolonged treatment, asthma remains uncontrolled, which is known as'refractory asthma. A new biologicbased therapy strategy for severe r efractory asthma has been created based on knowledge of the molecular pathways of airway inflammation in asthma produced by enhanced Th2-type responses, eosinophil activation, and allergic reactions. The first biological preparation approved to treat asthma was humanized anti-human IgE antibody (anti-IgE; omalizumab). Treatment with anti-IgE (anti-IgE therapy) has been recognised as a new therapeutic option for severe allergic asthma, IL in adults since 2009 and children since 2012, based on clinical evidence, and has been demonstrated to have a 60% effectiveness rate. The TH2 cytokine family's interleukin (IL)-9 and IL-13 have recently been suggested as a key component in determining mucosal immunity and susceptibility to atopic asthma. TNF- is a key player in the establishment of the Th2 cell response to allergens ingested.