Örgütsel mutluluk: İşletmelerde örgütsel mutluluğun ölçülmesine yönelik bir ölçek geliştirme çalışması
Organizational happiness: A scale development study for measurement of organizational happiness
- Tez No: 703812
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM BESLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütlerde örgütsel mutluluk seviyelerini belirleyen geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Örgütsel Mutluluk Ölçeği'nin geliştirilmesi sürecinde öncelikle kavramsal çerçeve çizilmiş, ardından anlatı sentezi yöntemi ile örgütsel mutluluk kavramının alt boyutları ortaya konmuştur. Elde edilen örgütsel mutluluk alt boyutlarının doğrulanması için taslak alt boyutları içeren anket çalışması yapılmıştır. Doğrulama sürecinden geçen örgütsel mutluluk alt boyutları ile madde havuzu oluşturulmuştur. Oluşturulan madde havuzunun kapsam geçerliği analizlerinin yapılması için seçilen örneklem ile (N=161) veri toplanmış ve pilot uygulama yapılmıştır. Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve güvenirlik çalışmaları sonucunda örgütsel mutluluk seviyesini ölçen 45 madde ve 8 faktörden oluşan Likert tipi bir ölçme aracı geliştirilmiştir. Elde edilen ölçme aracı ana örneklem grubu ile (N=451) uygulamaya alınmıştır. Ölçeğin 7 faktörden oluştuğu gözlemlenmiştir. Bir faktör iki sorudan oluştuğundan, bu faktör ve iki maddesi elenmiştir. Elde edilen faktörlerin güvenirlik katsayıları 0,841 ile 0,95 arasında gerçekleşmiştir. Ölçeğin DFA sonucu x2/df değeri 2,215, CFI değeri 0,941, GFI değeri 0,858, RMSEA değeri 0,052 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak yapılan analizler doğrultusunda 43 madde ve 6 faktörden oluşan Örgütsel Mutluluk Ölçeği'nin geçerli ve güvenilir olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable measurement tool of organisational happiness levels within organisations. In the process of development of an organisational happiness scale, first of all the theoretical framework has been built and by the means of narrative synthesis, organisational happiness dimensions have been identified. In order to validate the dimensions of organisational happiness, the questionnaire containing draft sub-dimensions has been implemented. An item pool was created with the organizational happiness sub-dimensions that went through the verification process. In order to analyse the content validity of the items pool, the pilot questionnaire has been implemented with the sample group (N: 161) and data has been collected. A Likert type measurement tool including 45 items and 8 factors has been designed as a result of Exploratory Factor Analysis (EFA) and assessment of validity. The designed measurement scale has been implemented with the main sample group (N: 451). The collected data has shown that the scale is composed of 7 factors. As one of the factors was composed of only two items, those items and the factor have been excluded from the scale. EFA results show that the reliability coefficient of scale factor varies between 0,841 and 0,95. CFA results are; x2/df: 2,215, CFI: 0,941, GFI: 0,858, and RMSEA: 0,052. Overall, the results have shown that the Organisational Happiness Scale composed of 43 items and 6 factors is valid and reliable.