Censored and quantile regression estimation in two-part models for censored semi-continuous data
Sansürlü yarı sürekli veriler için iki parçalı modellerde sansürlü ve kantil regresyon tahmin edicileri
  1. Tez No: 703813
  2. Yazar: İSMAİL YENİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ MERT KANTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çok sayıda sıfır içeren veriler birçok durumda ortaya çıkar. Geleneksel istatistiksel yöntemler sıfır şişirilmiş veri olarak adlandırılan bu verilerin analizinde çoğu zaman yetersiz kalır. Sansürlenmiş sıfırın neden olduğu sıfır enflasyon, sıklıkla Tobit model ile modellenir. Ancak hata teriminin dağılımı normal olmadığında, Tobit modelinin en çok olabilirlik tahmincisi tutarsızdır. Bu çalışmada, iki ek şekil parametresi ile genişletilmiş normal dağılıma dayalı Tobit modelinin genelleştirilmesi önerilmiştir. Ayrıca, gerçek sıfırın neden olduğu sıfır enflasyonunu modellemek için iki parçalı model kullanılır. Bu çalışmada yarı-sürekli veriler için soldaki gerçek sıfırın ve sağdaki sansür noktasının neden olduğu şişirmeler incelenmiştir. Önerilen genelleştirilmiş sansürlü regresyon modeli iki parçalı modele uyarlanmıştır. Ayrıca iki parçalı kantil regresyon modelleme çerçevesi de sansürlü yarı sürekli veriler için düzenlenmiştir. Sansürlü yarı sürekli veriler için iki yeni model; iki parçalı genelleştirilmiş sansürlü regresyon modeli ve iki parçalı kantil regresyon modeli tanıtılmıştır. Modellerin parametrelerini tahmin etmek için en çok olabilirlik tahmin edicileri elde edilmiştir. Tahmin süreci, Beklenti-Maksimizasyon (EM) algoritması kullanılarak gerçekleştirilmiştir. En çok olabilirlik tahmin edicilerinin performansı Monte Carlo deneyleri ile değerlendirilmiştir. Önerilen tahmin ediciler, ekonometrik veri örneği için İstanbul Sanayi Odası ihracat verilerine ve çevresel veri örneği için yaban domuzu dağılım verilerine de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Data with an abundance of zeros arise on many occasions. Traditional statistical methods often cannot deal with this data which can be called zero-inflated data. The zero inflation caused by censored zero is often modeled by the Tobit model. However, when the distribution of the error term is not normal, the maximum likelihood estimator of the Tobit model is inconsistent. In this study, a generalization of the Tobit model based on the extended normal distribution with two additional shape parameters is proposed. In addition, the two-part model is used for modelling the zero inflation caused by real zero. The inflations caused by real zero on the left and the censoring point on the right are investigated for semi-continuous data in this study. The proposed generalized censored regression model is adjusted to the two-part model, moreover, the two-part quantile regression modelling framework is also modified for censored semi-continuous data. Two new models, the two-part generalized censored regression model and the two-part quantile regression model are introduced for censored semi-continuous data. For estimating the parameters of models, maximum likelihood estimators are obtained. The estimation process is conducted using the Expectation-Maximization (EM) algorithm. The performance of maximum likelihood estimators is evaluated by the Monte Carlo experiments. The proposed estimators are also applied to the Istanbul Chamber of Industry export data for an econometrical data example and wild boar dispersal data for an environmental data example.