Karşılaştırmalı hukuk bakımından uzun dönemli bakım sigortası ve Türkiye'de uygulanabilirliği
Long-term care insurance in terms of comparative law and its applicability in Turkey
  1. Tez No: 703818
  2. Yazar: ÖZGE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Uzun dönemli bakım sigortası, yaş, engellilik, kronik hastalık nedeniyle günlük hayatını bağımsız olarak sürdürme yeteneğini tamamen ya da kısmen kaybetmiş bireyleri kapsamına alan bir sigorta koludur. Bakıma muhtaç olarak isimlendirilen bu bireylere, ihtiyaçlarına göre bireysel bakım, hemşirelik bakımı, ev işlerine yardım gibi çeşitli hizmetlerden oluşan bir hizmet paketi, nakdi yardımlarla desteklenerek sunulur. Bugün birçok ülkede uzun dönemli bakım hizmetleri, gelir testine bağlı olarak nüfusun en yoksul kesimine verilmektedir. Sosyal hizmetlerden faydalanamayan bireylere bu hizmetler, hastanelerde sağlık çalışanları tarafından sunulmaktadır. Bakım hizmetlerini hastanelerin ve sağlık çalışanlarının üstlenmesi ise sağlık sigortası üzerinde ciddi mali baskılara neden olmaktadır. Ülkeler, bakım hizmetlerinin finansmanında yeni kaynaklar yaratabilmek amacıyla uzun dönemli bakım sigortasını sosyal güvenlik sistemlerine dahil etmektedir. Türkiye'de bakım hizmetleri, gelir testine bağlı ve sınırlı olarak, kurumlarda sunulmaktadır. Ancak sayılan demografik ve sosyal değişimler ile finansal sorunlar Türkiye'de de yaşanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın konuyla ilgili çalışmaları olmakla birlikte, uzun dönemli bakım sigortası henüz yasal düzenlemeye kavuşturulmamıştır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de uzun dönemli bakım sigortasına duyulan ihtiyacın arttığı kabul edilerek, primli rejime dayalı, ayrı bir sigorta kolu kurulması gerektiği savunulmaktadır. Uzun dönemli bakım sigortasını kurmuş ülkelerin tecrübelerinden yola çıkılarak; sigortanın kapsamı, örgütlenme yapısı ve sigortadan sunulacak yardımlara yönelik bir model önerisi getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Long-term care insurance is an insurance branch, including the individuals with complete or partial loss of living an independent daily life due to age, disability or chronic disease. These individuals called the person in need of care are supported with cash benefits and service package consisting of various services such as individual care, nursing care and housework help. Today, long term care services in most countries are offered to the poorest segment of the population based on means test. This service is offered by healthcare workers in the hospitals to individuals who cannot benefit from social services. Hospitals and healthcare workers undertaking the care services causes significant financial pressure on the health insurance. Long-term care insurance is included in social security systems to create new resources for countries to finance care services. The care services in Turkey are offered by a limited number of institutions after means test. However, Turkey also experienced financial problems due to demographic and social changes. While the Ministry of Family and Social Service have projects to handle this topic, long-term care insurance does not yet have a legal basis. Within the scope of this study, it is accepted that long-term care insurance need has increased in Turkey and argued that this insurance should be established as an independent and premium-based insurance branch. Based on the experiences of the countries with long-term care insurance, a model recommendation is provided for the insurance scope, organization structure and benefits that will be provided from the insurance.