Ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin araştırılması (Kilis ili örneği)
Investigation of the relationship between physical activity levels and quality of life of teachers working in secondary education (Example of Kilis province)
- Tez No: 703820
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KARAKOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada ortaöğretimde görev yapan öğretmenlerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin araştırılması ve başka değişkenlerle kıyaslanması amaçlanmaktadır. Kilis ilinde ortaöğretim kurumlarında görevli farklı yaş gruplarından oluşan 125 erkek ve 102 kadın öğretmen bu çalışmaya katkı sağlamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Uluslararası Fziksel Aktivite Anketi (IPAQ)”,“Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF)”ve araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin istatistiki analizi SPSS 22.0 programı kullanılarak yapılmış, veriler normal dağıldığında parametrik testlerden olan; Independent-Samples t-Testi ve One – Way ANOVA testi kullanılmıştır. Veriler normal dağılmadığında ise nonparametrik testlerden olan, Mann-Whitney U testi ile Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Çalışmada yaşam kalitesi ölçeğinin yaş, cinsiyet, mesleki hizmet süresi değişkenlerinde herhangi bir anlamlı bir faklılık görülmemiştir (p>0.05). Çalıştığı kurum değişkeninde ise anlamlı bir faklılık görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the relationship between physical activity levels and quality of life of teachers working in secondary education and to compare them with other variables. 125 male and 102 female teachers from different age groups working in secondary education institutions in Kilis contributed to this study. In the research,“International Physical Activity Questionnaire (IPAQ)”,“Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF)”and“Personal Information Form”created by the researcher were used as data collection devices. Statistical analysis of the data was made using the SPSS 22.0 program. When the data is normally distributed, one of the parametric tests; Independent-Samples t-Test and One-Way ANOVA test were used. When the data were not normally distributed, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test, which are nonparametric tests, were used. In the study, no significant difference was observed in the variables of age, gender, and length of professional service of the quality of life scale (p>0.05). A significant difference was observed in the variable of the institution where he/she works (p0.05).