Exchange rate pass-through and monetary policy regimes in Turkey: A study over the period 1994-2020
Türkiye'de döviz kur geçiş etkisi ve para politikası rejimleri: 1994-2020 dönemi üzerine bir çalışma
- Tez No: 703826
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE KAĞAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Türkiye ekonomisinde enflasyon dinamiklerini döviz kuru geçiş etkisi, ithalat fiyatı geçiş etkisi ve para politikası rejimleri bağlamında 1994-2020 dönemi için inceliyor. Bu çerçeve kapsamında araştırma dönemi üç alt döneme ayırarak inceliyor. Yüksek enflasyonun yaşandığı birinci dönemde (1994:01-2001:12) sabit döviz kuru rejimi uygulanmıştır. Kur ve enflasyonda göreli istikrarın yakalandığı ikinci dönemde (2002:01-2020:12) esnek döviz kuru ve enflasyonu hedeflemesi rejimi yürütülmüştür. Kurun artış trendinde olduğu üçüncü dönemde (2011:01-2020:12) enflasyon hedeflerinden de uzaklaşılmıştır. Bu kapsamda Vektör Hata Düzeltme Modeli (VECM) kullanılarak her bir alt dönem için döviz kuru geçiş etkisi ve ithalat fiyatı geçiş etkisi inceleniyor. Tahmin sonuçları her bir alt dönem için farklı dinamiklere işaret ediyor. İlk dönemde döviz kuru geçiş etkisinin ithalat fiyatı geçiş etkisinden daha güçlüdir. İkinci dönemde ise birinci dönemin aksine ithalat fiyatı geçiş etkisi döviz kuru geçiş etkisinin önündedir. Üçüncü dönemde ise döviz kuru geçiş etkisi çok güçlüdür. Döviz kurunun enflasyon üzerindeki etkisi ithal girdi ve ara malı üzerinden dolaylı etkilere, ithal tüketim malları üzerinden doğrudan etkilere sahiptir. Ayrıca, endeksleme kanalı üzerinden iktisadi birimlerin fiyat beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını etkilemektedir. Bu güçlü geçiş etkisi para politikasının etkinliğini de zayıflamaktadır. Bu nedenle öncelikle yapısal sorunların çözülmesi ve döviz kurunda istikrarı sağlayacak bir iktisat politikasının yürütülmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study examines the inflation dynamics in the Turkish economy in the context of exchange rate pass-through, import price pass-through, and monetary policy regimes for the period 1994-2020. Within this framework, the research analyzes the period by dividing it into three sub-periods. In the first period of high inflation (1994:01-2001:12), a fixed exchange rate regime was applied. In the second period (2002:01-2020:12), when relative stability was achieved in exchange rates and inflation, a flexible exchange rate and inflation targeting regime were implemented. In the third period (2011:01-2020:12), inflation targets were also moved away when the exchange rate was in an upward trend. In this context, the exchange rate pass-through effect and the import price pass-through effect are analyzed for each sub-period using the Vector Error Correction Model (VECM). Forecast results point to different dynamics for each sub-period. In the first period, the exchange rate pass-through effect is stronger than the import price pass-through. Unlike the first period, the import price pass-through is ahead of the exchange rate pass-through in the second period. In the third period, the exchange rate pass-through effect is very strong. The effect of the exchange rate on inflation has indirect effects on imported inputs and intermediate goods and directly affects imported consumption goods. In addition, it affects the price expectations and pricing behavior of economic agents through the indexing channel. This strong pass-through effect also weakens the effectiveness of the monetary policy. For this reason, it is vital to solve the structural problems first and implement an economic policy that will ensure stability in the exchange rate.