Ailevi akdeniz ateşi hastalarında serum sirtuin-1 düzeyinin araştırılması ve normal popülasyon ile karşılaştırılması
Investigation of serum sirtuin-1 level in family mediterranean fever patients and comparison with normal population
  1. Tez No: 703856
  2. Yazar: ZUHAL BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ AVCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Çalışmamızın amacı atak döneminde olan ve olmayan FMF hastalarında serum SIRT1 düzeyinin ölçülerek sağlıklı bireyler ile karşılaştırılması ve bu hastalardaki inflamasyonda öneminin saptanmasıdır. Bu amaçla FMF tanısı ile takipte olan 18-70 yaş arası 48 atak döneminde olan, 54 atak döneminde olmayan toplam 102 hasta ile 43 sağlıklı kontrol grubunun SIRT1 düzeylerini belirlemek amacıyla kan örnekleri toplandı. Serum SIRT1 düzeyleri Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELİSA) yöntemi ile tespit edildi. Atak geçiren FMF grubu (18,2 ng/ml) atak geçirmeyen FMF grubu (9,9 ng/ml) ve kontrol grubu (3,6 ng/ml) arasında SIRT1 düzeyi ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı (p=0,001) fark bulunmuştur. Atak geçiren FMF grubu SIRT1 düzeyi ortalaması, hem atak geçirmeyen FMF grubu SIRT1 düzeyi ortalamasından hem de kontrol grubu SIRT1 düzeyi ortalamasından anlamlı düzeyde yüksektir. Atak geçirmeyen FMF grubu SIRT1 düzeyi ortalaması, kontrol grubu SIRT1 düzeyi ortalamasından anlamlı düzeyde yüksektir. Ayrıca SIRT1 düzeyi ve CRP arasında pozitif yönde düşük düzey korelasyon vardır(p=0,047). CRP'deki artış SIRT1 düzeyindeki %20'lik artış ile ilgilidir. Cinsiyete, FMF genetik analizine, kolşisin kullanımına ve dozuna, eşlik eden komplikasyonlara göre değerlendirme yapıldığında, SIRT1 dağılımında istatistiksel olarak anlamlı fark (p=0,343) saptanmamıştır. Sonuçlarımıza göre SIRT1 düzeyi ile FMF atak, atak olmayan ve kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmuştur ve bu sonuçların FMF tanı ve tedavisinde literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to measure serum SIRT1 levels in FMF patients with and without relapse, and to compare them with healthy individuals and to determine its importance in inflammation in these patients. For this purpose, blood samples were collected to determine the SIRT1 levels of a total of 102 patients aged between 18-70 years, 48 patients in the attack period and 54 were not in the attack period, and 43 healthy control groups. Serum SIRT1 levels were determined by Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) method. A statistically significant (p=0.001) difference was found between the FMF group with attacks (18.2 ng/ml), the FMF group without attacks (9.9 ng/ml) and the control group (3.6 ng/ml) in terms of mean SIRT1 levels. The mean SIRT1 level of the exacerbating FMF group was significantly higher than both the SIRT1 level average of the non-attack FMF group and the SIRT1 level average of the control group. The mean SIRT1 level of the non-attack FMF group was significantly higher than the SIRT1 Level average of the control group. In addition, there is a positive low-level correlation between SIRT1 level and CRP (p=0.047). The increase in CRP is related to a 20% increase in SIRT1 level. When evaluated according to gender, FMF genetic analysis, colchicine use and dose, and accompanying complications, no statistically significant difference (p=0.343) was found in the distribution of SIRT1. According to our results, a significant difference was found between SIRT1 level and FMF attack, exacerbation and control groups, and it is thought that these results will contribute to the literature in the diagnosis and treatment of FMF.